Cannes 2018: nominacje do Queer Palm

Dodano: wt., 2018-05-08 10:21 , ostatnia zmiana: wt., 2018-05-22 12:55

 

"Queer Palm" to nagroda, która od 2010 roku jest przyznawana najlepszym queerowym filmom, które biorą udział w festiwalu w Cannes. Na Outfilmie możecie zobaczyć aż 5 zwycięzców z ostatnich lat - Carol, Dumnych i wściekłych, Nieznajomego nad jeziorem, Na zawsze Laurence i Piękno. Historia pokazuje, że szansę na wygraną mają nie tylko większe tytuły (takie jak Carol czy zeszłoroczne 120 uderzeń serca, które właśnie wchodzi na ekrany polskich kin), ale także takie, które nie odbijają się szerszym echem - np. skromny dokument The Lives of Thérèse z 2016 roku. Trudno więc ocenić, który film ma największą szansę na wygraną, zwłaszcza, że w tym roku konkurować będzie ze sobą aż 15 zupełnie różnych tytułów.

Duże nadzieje wiążemy z filmem Sorry Angel w reżyserii Christophe'a Honoré, twórcy m.in. Piosenek o miłości czy pokazywanego swego czasu na Outfilmie Mężczyzny w kąpieli. To opowieść o relacji dobiegającego czterdziestki pisarza (w tej roli znany z Nieznajomego nad jeziorem Pierre Deladonchamps), który spotyka młodego, optymistycznie nastawionego do świata studenta. Cieniem na ich bliskiej relacji kładzie się wirus HIV, którym zakażony jest pisarz.

 

Sorry Angel
Sorry Angel, reż. Ch. Honoré

 

Zupełnie inaczej (choć również z aniołem w tytule) zapowiada się film The Angel w reżyserii Luisa Ortegi, który znalazł się także w prestiżowym canneńskim konkursie Un Certain Regard. To z kolei oparta na faktach opowieść o jednym z najsłynniejszych seryjnych mordercy Argentyny. Carlos Robredo Puch, winien śmierci 11 osób, ze względu na swój niewinny wygląd nazywany jest Aniołem śmierci lub Czarnym aniołem. 

 

The Angel
The Angel, reż. L. Ortega

 

Interesująco wyglądają także filmy z wątkami kobiecymi - Carmen y Lola (reż. A. Echevarria), czyli obraz bliskiej relacji dwóch młodych cyganek, czy Girl (reż. L. Dhont) portret transseksualnej, piętnastoletniej dziewczyny, która pragnie zostać baletnicą.

 

Carmen y Lola
Carmen y Lola, reż. A. Echevarria

 

Girl
Girl, reż. L. Dhont

 

W konkursie znalazło się także miejsce dla dwóch afrykańskich produkcji - Friend (reż. W. Kahiu), historii pary zakochanych dziewczyn z dwóch zwaśnionych rodzin oraz The Harvesters (reż. E. Kallos) o konflikcie męskości i wrażliwości.

 

Friend
Friend, reż. W. Kahiu

 

The Harvesters
The Harvesters, reż. E. Kallos

 

Ciekawie zapowiada się również surrealistyczny obraz Diamantino (reż. G. Abrantes, D. Schimdt). To opowieść o piłkarzu, który będąc u szczytu sławy, nagle traci swój talent. Wyrusza więc w oniryczną podróż w poszukiwaniu nowego życiowego celu, a na swojej drodze konfrontuje się m.in. z neofaszyzmem i kryzysem uchodźczym.

 

Diamantino
Diamantino, reż. G. Abrantes, D. Schmidt

 

Filmy dokumentalne reprezentuje Whitney (reż. K. Macdonald), czyli wnikliwy portret wielkiej divy, która w środku była po prostu poszukującą miłości dziewczyną. Film eksploruje także przemilczane często wątki, m.in. ten dotyczący domniemanej, prawdziwej orientacji gwiazdy. 

To tylko połowa nominowanych w tym roku filmów. Które z nich chcielibyście zobaczyć na Outfilmie?

 

Komentarze

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności