Gejowski film na stulecie niepodległości

Dodano: wt., 2018-11-06 13:13 , ostatnia zmiana: czw., 2018-11-08 15:59

 

Zbliżające się święto 11 listopada pokazują, że nawet w obliczu tak istotnego wydarzenia polscy politycy nie są w stanie budować wspólnej, narodowej tożsamości. Zamieszanie wokół obchodów, ustanowiony naprędce dodatkowy dzień wolny i sprzeczne narracje dotyczące Marszu Niepodległości sprawiają, że Polska wydaje się dziś jeszcze bardziej pogrążona w chaosie. Społeczeństwo jeszcze bardziej podzielił kolejny pomysł na uczczenie rocznicy - nowy, jubileuszowy wzór paszportów, który zawiera w sobie hasło Bóg. Honor. Ojczyzna. 

Dumy z własnej historii, dokonań i dziedzictwa bez wątpienia moglibyśmy się uczyć od Finów, którzy swoje wielkie święto obchodzili w ubiegłym roku. Z tej okazji powstało wiele edukacyjnych inicjatyw, a jedna z nich - budowa wielkiej, nowoczesnej biblioteki narodowej w Helsinkach - właśnie dobiega końca. Rok 2017 był tam istotny także dla kultury i sztuki - właśnie wtedy miała premierę filmowa biografia jednego z najbardziej zasłużonych dla kraju artystów. Tom of Finland w reżyserii Dome Karukoskiego dzięki wsparciu rządu z ogromnym rozmachem i historyczną dbałością przedstawił losy słynnego gejowskiego rysownika na tle przełomowych dla Finlandii i świata wydarzeń.

 

 

To jeden z wielu gestów celebrujących życie i twórczość wzbudzającego kontrowersje, wybitnego artysty. Niemal równocześnie, wystawiono po raz pierwszy musical oparty na jego losach, a sylwetki rysowanych przez niego mężczyzn już od paru lat zdobią znaczki pocztowe (kolekcja dedykowana Tomowi jest najpopularniejszą edycją znaczków na świecie). 2017 rok był w Finlandii istotny nie tylko ze względu na przypadającą w grudniu setną rocznicę niepodległości - parę miesięcy wcześniej weszło w życie prawo do zawierania jednopłciowych małżeństw. Czy w Polsce doczekamy się ich przynajmniej do naszej 110. rocznicy?

 

Tom of Finland

 

Tom of Finland

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności