Jak Romeo i Julia

Dodano: śr., 2018-08-08 11:42 , ostatnia zmiana: czw., 2018-08-09 11:01

 

Wojna w Kosowie, która wybuchła w 1998 i zakończyła się rok później, do dziś jest związana z ogromną traumą. Konflikt pochłonął prawie 4 tysiące ofiar wśród ludności cywilnej i nieodwracalnie wpłynął na całe społeczeństwo. Blerta Zeqiri, reżyserka naszej kolejnej premiery, opowiadając historię nieszczęśliwego trójkąta miłosnego nie ucieka od tego tematu. Sama wraz z wybuchem wojny wyjechała do Paryża, gdzie zaczęła swoją filmową karierę. Dziś żyje i pracuje w Kosowie, gdzie ze względu na panującą mentalność, życie osób LGBT nie jest proste.

„Po zakończeniu wojny, kiedy uzyskałam podstawowe wolności, których odmawiano mi całe dzieciństwo, zaczęłam zastanawiać się nad zmarginalizowanymi grupami w naszym społeczeństwie, które wciąż nie mogą cieszyć się pełnią praw człowieka. Jedną z tych grup jest społeczność LGBT, która bez wątpienia jest najbardziej lekceważona ze wszystkich. Osoby LGBT, choć chronione prawnie, są nieustannie zagrożone, poniżane i fizycznie atakowane, na co państwo przymyka oczy.” - mówi reżyserka.

„Ukrywanie tożsamości pozostaje jedynym sposobem na przetrwanie. Spora część z tych osób zmuszana jest do zawierania małżeństw z osobami płci przeciwnej, co oczywiście prowadzi do nieszczęść między nimi (...) Dlatego wydaje mi się, że miłość par jednopłciowych to współczesna historia Romea i Julii.”

Małżeństwo na Outfilmie od 12 sierpnia!

 

 

Blerta Zeqiri
Blerta Zeqiri (zdj. ekonomiaonline.com)

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności