Queerowe wątki na Cannes 2018

Dodano: pt., 2018-04-13 11:34 , ostatnia zmiana: sob., 2018-04-14 12:26

 

W czwartek ogłoszono listę tytułów, które będą prezentowane na tegorocznej edycji festiwalu. Poza nominacją dla nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, warto zwrócić uwagę na kilka queerowych akcentów.

W konkursie głównym filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Cate Blanchett. Z Zimną wojną Pawła Pawlikowskiego będzie rywalizować Sorry Angel, nowa produkcja Christophera Honoré, twórcy m.in. Piosenek o miłości, czy pokazywanego swego czasu na Outfilmie Mężczyzny w kąpieli. To opowieść o relacji dobiegającego czterdziestki, rozgoryczonego pisarza, który poznaje młodego, optymistycznie nastawionego do świata studenta.

 

Sorry Angel
Sorry Angel, reż. Christophe Honoré

 

W konkursie Un Certain Regard, ocenianym przez Benicio Del Toro, wśród nominowanych znalazły się dwie queerowe historie. Pierwsza z nich, o prostym tytule Girl, to historia transseksualnej, piętnastoletniej dziewczyny, która jest w stanie poświęcić wszystko, aby spełnić swoje marzenie i zostać baletnicą. Terapia hormonalna, której się poddaje, jest jednak dla niej ogromnym obciążeniem.

 

Girl
Girl, reż. Lukas Dhont 

 

Un Certain Regard to sekcja, która wydaje się być bardziej postępowa od konkursu głównego. O ile wśród reżyserów kandydujących o najważniejszą nagrodę wciąż znajdują się głównie mężczyźni, o tyle w przeglądzie "z innego punktu widzenia" (w wolnym tłumaczeniu), na 13 filmów przypada w tym roku 6 obrazów w reżyserii kobiet. Jednym z nich jest Rafiki (znany też jako Friend) kenijskiej reżyserki Wanuri Kahiu. Będzie to pierwszy w historii pełnometrażowy film z Kenii, który zadebiutuje na festiwalu. Historia opowiada o dwóch dziewczynach z rywalizujących rodzin, między którymi rodzi się uczucie. Z powodu konserwatywnego nastawienia społeczeństwa, będą musiały wybierać między własnym szczęściem i bezpieczeństwem. 

 

Friend
Rafiki (Friend), reż. Wanuri Kahiu

 

Zwycięzców poznamy podczas gali rozdania nagród 19 maja.

News

W mieście odmieńców

Berlin to miasto, które niezmiennie inspiruje queerowych twóców - nic więc dziwnego, że przewija się w tylu naszych filmach. W najbliższej premierze, eksperymentalnym "M/M", jawi [...]

MoveSię2Brysie - Szorty

Przed Wami kolejny tekst od Brysiów, czyli Darka i Cezara. Tym razem chłopaki dzielą się swoją opinią na temat kolekcji krótkometrażówek, których na Outfilmie uzbierało się już [...]

Poznajmy się!

Być może zastanawialiście się kiedyś nad tym, kto właściwie stoi za Outfilmem. Dziś chcemy Wam się pokazać i opowiedzieć trochę o naszej misji. Poznajmy się!

Nowe zapowiedzi

W naszym repertuarze na najbliższe miesiące pojawiły się nowe zapowiedzi. Sprawdźcie koniecznie, co będziemy chcieli Wam pokazać. Będzie różnorodnie, odważnie i zaskakująco!

Czarny piątek

23 marca to dzień, w którym wyrażamy sprzeciw wobec opresyjnej polityki obecnego rządu w kwestii praw reprodukcyjnych. Pozytywnie zaopiniowany przez Sejm projekt uderza w [...]