Teddy Awards: najlepsze queerowe filmy 2018/19

Dodano: śr., 2019-01-30 12:53 , ostatnia zmiana: śr., 2019-01-30 14:06

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rusza już 7 lutego. Jak co roku, w programie znajduje się sporo queerowych produkcji z całego świata. Te najlepsze zostaną nagrodzone podczas gali Teddy Awards. Najlepszy dokument z ubiegłego roku, „Bixa Travesty", możecie już oglądać na Outfilmie, a zeszłorocznego zwycięzcę tytułu Najlepszego Filmu - brazylijski dramat „Hard Paint" - zobaczycie już od 16 lutego.

Tymczasem przyglądamy się tytułom, które mają szansę na nagrodę w tym roku. Jest wśród nich między innymi nowy film uznanej reżyserki Isabel Coixet („Życie ukryte w słowach"). „Elisa y Marcela" to oparta na faktach historia dwóch hiszpańskich nauczycielek z małego miasteczka, które na początku dwudziestego wieku wzięły ślub. Aby móc razem żyć w konserwatywnym, katolickim otoczeniu, jedna z kobiet postanowiła przyjąć męską rolę. 

 

Elisa y Marcela
„Elisa y Marcela" reż. Isabel Coixet

 

Szansę na nagrodę będzie mieć także film „Monstri" Mariusa Oltenanu. To opowieść o Danie i Andreiu - małżeństwie w średnim wieku, które przechodzi kryzys. Kobieta czuje się samotna w związku, a jej mąż zdradza ją z innym mężczyzną. „Monstri" to drugi po „Małżeństwie" film z Rumunii otwarcie podejmujący temat homoseksualności. Podobną tematykę porusza „Temblores" - film z Gwatemali o żonatym mężczyźnie, który zakochuje się w innym. Jego głęboko wierząca rodzina nie może się z tym jednak pogodzić i postanawia za wszelką cenę go „wyleczyć". 

 

Temblores
„Temblores" reż. Jayro Bustamante

 

W konkursie nie może oczywiście zabraknąć kina brazylijskiego, które już od paru lat dostarcza nam naprawdę dobrych, świeżych, queerowych produkcji. Film „Greta" opowiada o 70-letnim pielęgniarzu i jego nieoczywistych relacjach - z transseksualną przyjaciółką Danielą oraz z młodym przestępcą, którego przyjmuje do swojego domu. Ten debiut Armanda Praça to oryginalny obraz przyjaźni, miłości, seksu i starości. 

 

Greta
„Greta" reż. Armando Praça

 

To tylko parę tytułów z listy wszystkich filmów biorących udział w konkursie (pełen program znajdziecie tutaj). Rozdanie nagród odbędzie się podczas gali 15 lutego. Dzień później na Outfilmie pojawi się ubiegłoroczny zwycięzca, czyli intymny, odważny i hipnotyzujący „Hard Paint"!

 

Hard Paint
„Hard Paint"  reżFilipe Matzembacher, Marcio Reolon
 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności