Artykuł osiemnasty /
Artykuł osiemnasty

Strona archiwalna

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Artykuł osiemnasty /
Artykuł osiemnasty

Ocena: 4.6 / 5 (303 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   pierwszy dokument w Polsce o prawie osób LGBT do miłości
  •   rozmowy z największymi autorytetami, działaczami społecznymi i ekspertami
  •   cały dochód z filmu trafia na rzecz Stowarzysznia Miłość Nie Wyklucza!

Opis

„Artykuł osiemnasty” to pełnometrażowy film dokumentalny, którego twórcy pytają, dlaczego jak dotąd nie udało się w Polsce wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. 

Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników formalizacji związków jednopłciowych jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania tej kwestii. Film powstał dzięki rekordowej zbiórce publicznej sfinansowanej społecznie i jest pierwszym tego typu filmem w Polsce. Twórcy „Artykułu osiemnastego” głosem ekspertów, działaczy społecznych oraz par gejów i lesbijek starają się pokazać, że prawo do małżeństwa to przede wszystkim prawo do bezpiecznego i godnego życia, które należy się nam wszystkim.

Pełna lista osób które wystąpiły w filmie: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, dr Adam Bodnar, prof. Jacek Kochanowski, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel, Agnieszka Holland, Renata Kim, Bartosz Żurawiecki, Piotr Pacewicz, Uschi Pawlik, Aleksandra Muzińska, Yga Kostrzewa. W ramach prac nad projektem wywiadu dodatkowo udzielili: dr hab. Jakub Urbanik, dr Jonna Mizielińśka, Radek Oliwa, Łukasz Pakuła, dr Krzysztof Charamsa, prof. Bożena Keff oraz dr Alicja Długołęcka.

Cały dochód z filmu trafia na rzecz Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które od 2009 roku działa na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce.

Obrazki

Komentarze

Po obejrzeniu tego dokumentu nie wiem na kogo oddam głos w przyszytych wyborach. Rzetelny dokument ,brawo Bartkowi . Film ukazuje polską rzeczywistość. Prawdę o polskich mediach szczególnie telewizyjną.

Ciekawy dokument. Ukazuje historie walki o zwiazki partnerskie w hetero- i eklezjonormatywnej Polsce na przelomie ostatnich 30 lat.
Na zdjeciu znajduje sie ks. Charamsa; niestety nie ma go w dokumencie. A szkoda...

Wart obejrzenia. Oszczędny w formie, ugładzony, ale ciekawie nakreśla perspektywę lat walki o związki partnerskie w Polsce i nastroje polityczno-kościelne. Rzeczywiście Charamasy nie ma w filmie. Dobrze w filmie nazwany poziom debaty publicznej w mediach i ocena samych mediów.

Życzyłbym sobie, aby wyemitowała ten film duża TV w paśmie największej oglądalności lub w kółko przez 24 godziny. Nieprzekonanych ten film raczej nie przekona, ale może da coś do myślenia części społeczeństwu.

Dzięki za ten dokument, rzetelny wkład w to co się dzieje wokół nas. Nie jest tak, że się nic nie zmienia, takim dokumentem jak ten...pomagacie nawet mi uwierzyć, że są w tym kraju ludzie, którzy mieli odwagę wyjść z szafy by być sobą. Przede mną jeszcze długa droga, boję się tego kim jestem i co czuję, 10 lat zajęło mi zaakceptowanie samego siebie, próby z dziewczynami, samotność, podróże, pracoholizm... przed samym sobą nie da się uciec, podobnie przed zmianami jakie niesie CYWILIZOWANY świat, i albo Polska do niego dołączy albo będzie jak zawsze na marginesie, wybór nie należy tylko do środowiska LGBT, to decyzja jaką podejmuje każdy świadomy człowiek.

Dzień dobry. Czy ten film ma…

Dzień dobry.
Czy ten film ma lub będzie miał napisy po angielsku?
Warto było by go pokazać nie tylko w Polsce.

Drogi OutFilm'ie! To bardzo…

Drogi OutFilm'ie!
To bardzo miłe, że tak aktywnie uczestniczycie w procesie oswajania społeczeństwa z tematem problemu związków partnerskich w środowisku LGBT w Polsce i na świecie.
Ten film - bardzo dobrze przygotowany dokument zostawia jednak pewien niedosyt. Założenie tezy, że pary homo chcą związków dla miłości to niedopowiedzenie. Tu nie chodzi już tylko o uczucia, bo doskonale wiemy, że w Polsce są miliony par homoseksualnych, które 'potwory' homofobii przezwyciezaja kazdego dnia w swoich społecznościach lokalnych. I to działa. Ludzie poznają 'pedałów', którzy całe dotychczasowe życie byli ich synami, kolegami, przyjaciółmi i nadal nic się nie zmienia. Oswajaja się i zmieniają perspektywę spojrzenia, bo pryzmatem nie jest mężczyzna w szpilkach i spodniczce mini udający stryptizerke na paradzie równości, tylko człowiek, którego znają jako 'normalnego', z którym wiążą to więzi i wspomnienia, bez uczucia nieobyczajnosci
Od dawna mowi się, że ludzie boja się nieznanego. Niestety z tym co można poznać podczas manifestacji odmienności środowiska LGBT podczas parad, ja również nie chce się identyfikować i jestem temu przeciwny. Osobom, które działają w sprawie, które wystąpiły w filmie pozostaje wiele pracy, ale nie tylko na froncie - w dialogu z politykami czy kosciolem, również na tyłach szeregów w pracy z ludźmi, którzy manifestuje odmienność, tworzą w społeczeństwie obraz zniesmaczenia, dewiacji i braku zasad moralnych.
Tworzenie prawa 'by móc pokazać swą miłość' nie jest powodem do działania. Dokument niestety tylko delikatnie przebiega obok tematu prawdziwych potrzeb jakie legalizacja związków mogłaby rozwiązać. Wspólności finansowej, współodpowiedzialności, mnogiej decyzyjnosci czy dziedziczenia i współistnienia prawnego. Itp.
O ile jestem dobrze zorientowany, dostęp do filmu jest możliwy dopiero po wykupieniu konta Premium, a szkoda, bo nikt kto nawet pozostaje w tzw. cichej akceptacji par LGBT, nie zapłaci grosza by oglądać 'zboczone filmy o pedalach i lesbach', choć zapoznanie się z tym materiałem, mogłoby zmienić jego punkt widzenia, tak samo jak coming out syna czy córki.
Jesteśmy tak samo normalni: pracujemy, kochamy, martwimy, troszczymy i płacimy podatki. Ludz8e s8e boja, bo o tym nie wiedzą.

Dzięki za ten komentarz! Niestety nie możemy udostępnić tego dokumentu za darmo, chociaż też chcielibyśmy, żeby mogła go zobaczyć jak największa ilość osób (najchętniej widzielibyśmy go w telewizji w godzinach największej oglądalności). Tak czy inaczej - wszystkie zyski z wypożyczeń filmu przeznaczamy dla stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które już od paru lat walczy o zmianę obowiązującego prawa. I chociaż jest to ogromnie trudne zadanie, ich wysiłek przynosi realne efekty - podpisanie Deklaracji LGBT+ przez prezydenta Warszawy to wynik właśnie ich starań.

Hi guys! is this film available with English subtitles? I'm afraid they are just included in the trailer but not in the whole film. Thank you

To straszne - dopiero teraz okazuje się jak wielu wykształconych ludzi nie umie czytać i pisać po polsku.
Prawo jest jakie jest i należy go przestrzegać, a nie tłumaczyć światu jakie intencje przyświecały jego twórcom. Nikt nie jest Duchem Świętym i nie było go przy akcie tworzenia, więc może oceniać wyłącznie to, co napisano. Zapis "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny" nie mówi absolutnie nic o związku kobiety z kobietą ani mężczyzny z mężczyzną, więc o jakim zakazie konstytucyjnym mówimy? Możemy ewentualnie wywieść wniosek, że zgodnie z ustawą zasadniczą małżeństwem jest związek kobiety z mężczyzną, ale co to za problem określić związek tej samej płci innym słowem - np. partnerstwo , wspólnota, komitywa czy solidarność. Trzeba tylko odrobinę dobrej woli, a z tym jest ciężko...

Świetny, otwierający oczy dokument. Mam nadzieję, że sytuacja osób LGBT zmieni się w najbliższych latach i będą mogli zakładać pełnoprawne rodziny i adoptować dzieci!

Super dokumemt, wazny, poruszajacy, pokazujacy zaleznosc panstwa od kosciola. Wartosc problemi nie jest znana tylko tym osobom ktorych nie dotyka potrzeba zawarcia zwiazku jednoplciowego.

film naprawdę warto obejrzenia pokazuje naprawdę odzwierciedlenie rzeczywistości niestety smutne realia w Polsce Polecam każdemu ogromny szacunek dla Agnieszki Holland

Czy przynajmniej dziś outfilm.pl mógłby dać obejrzeć ludzio ten film za darmo?

Twórca empiryzmu Francis Bacon powiedział: "Nic nie jest przyjemne, jeżeli nie zostanie doprawione różnorodnością." ("Nothing is pleasant that is not spiced with variety.")

Dokument powstał parę lat temu, a treść nadal ważna. Praktycznie w moim/naszym kraju/ nic się nie zmieniło,a odnoszę wrażenie ,że zrobiona parę kroków do tyłu. Polacy lubią zabawy ludyczne, takich też polityków wybierają. Kościół katolicki,mój kościół,już dawno rozminął się ze swoimi wyznawcami, i trzyma się jednego zapisu zawartego w księdze wiary,,jak PIS i im podobni artykułu 18 konstytucji RP. Polska może być ostatnim krajem,który te kwestie prawnie ureguluje,choć bardzo prawdopodobne,że wcześniej nastąpi apokalipsa.

Dopóki będziemy mieli w Polsce Kościół katolicki, dopóty psychika Polaków będzie formowana w lęku i nienawiści do naszej społeczności. Wskutek nieustających skandali w Kk (choćby ostatnio Orchard Lake) polskie społeczeństwo się polaryzuje, lecz nasza sytuacja pozostaje bez większych zmian. To trwa już niemal 2 tysiące lat, a spora liczba homoseksualistów pozostaje wiernymi katolikami. Ot, masochiści, którzy mogliby, jeśli nie decydują się na apostazję, jeśli są aż tacy wierzący, przejść choćby do protestantów, lub Kościoła polskiego, całkowicie akceptującego gejów i lesbijki. Ale nie potrafią. Trudno to zrozumieć.

To jest bardzo smutna prawda.Po prostu wszystkim osobom,które nie są za równością społeczną brakuje empatii ,zrozumienia i miłości.Ja jedynie co mogę to być duchowo ze wszystkimi osobami LGBT.

Uważam, że ten film powinien obejrzeć każdy gej, każda lesbijka, każdy bi... i nie tylko ci świadomi swojej orientacji i praw, ale przede wszystkim ci nieświadomi, ci z oporem przed samymi sobą.

Film Artykuł Osiemnasty w sposób niezwykle edukacyjny poszerza świadomość trudnej i straumatyzowanej sytuacji osób LGBT w Polsce, która wymaga zmiany, wyzdrowienia. 

Poryczałem się jak młody bóbr😭 Dziękuję za samą prawdę...😍 Żal że XXI wiek a polskie prawo jest taaakie😬

Zobacz także