Aż tu nagle, zeszłej zimy /
Improvvisamente l'inverno scorso

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Aż tu nagle, zeszłej zimy /
Improvvisamente l'inverno scorso

Ocena: 3.6 / 5 (66 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Wnikliwy, a przy tym dowcipny portret społeczeństwa konserwatywnego.
  •   Sytuacja osób LGBT we Włoszech pod wieloma względami przypomina tę w Polsce.
  •   Film nie stracił niczego ze swej aktualności. Niestety.

Opis

Film o próbie wprowadzenia związków partnerskich we Włoszech. Dowcipny i poruszający. Laureat wielu nagród.

Gustav i Luca są razem od ponad ośmiu lat. Gustav jest niezależnym filmowcem i korespondentem programu telewizyjnego “Arte Kultur”. Luca jest dziennikarzem i fotografem. W filmie opowiadają o swoim prywatnym życiu oraz o próbie wprowadzenia we Włoszech ustawy o związkach partnerskich.

Kiedy włoska centro-lewicowa koalicja przedstawiła projekt ustawy legalizującej związki partnerskie, wywołało to silny sprzeciw Watykanu i środowisk konserwatywnych. Gustav i Luca dokumentując wydarzenia tego czasu rozmawiają zarówno z politykami, jak i z przypadkowymi ludźmi spotkanymi na ulicy. Okazuje się, że odkrywają Włochy, jakich nie znali i jakich nie spodziewali się poznać.

Mimo ukazywania niepokojącego obrazu homofobii i uprzedzeń, film zachowuje lekką formę, a dowcipne komentarze autorów pozwalają zachować dystans.

Obrazki

Komentarze

Polecam

Bardzo fajnie się ogląda, temat bardzo aktualny i faktycznie, zaskakująco podobny do naszej rzeczywistości.

warto, naprawde warto, dokument bardzo dobrej klasy, no i skojarzenia z naszą, rodzimą rzeczywistością

Mimo wszystko film ciekawy

... ale brak w nim rozmachu. Oczekiwałem czegoś więcej, mimo to nie żałuję, że go zobaczyłem.

swietny dokument

Dla mnie film rewelacyjny w konwencji reportazu i jak bardzo przypominajacy polskie realia niestety , co nie wrozy latwego rozwiazania tej kwestii w Polsce.... Naprawde warto obejrzec, Polecam!

realia

Piękna para gejów, kochających się (to widać), prostota przekazu zarówno tych "złych" i tych "dobrych", walka toczy się na słowa ze wszystkimi przejawami nie akceptacji.
Tak zbudowano cywilizacje: drążąc, powielając, nie ustając, zgłębiając i poszukując zasobów potrzebnych słów, by określić to, co się tworzy wraz z upływem wieków.
To jest cegiełka dla przyszłych gmachów ... mam nadzieję.

Naprawdę fajny dokument, mieszkam na stałe we Francji, na Riwierze, tuż obok granicy z Włochami i przyznaje, ze gdyby nie ten dokument to dalej tkwiłbym w błędzie,że Włosi już tego problemu nie maja. Byłem przekonany, ze już dawno poradzili sobie z tym jak to zrobili Francuzi wprowadzajac PACS.(No i teraz już legalne małżeństwo...) a tu prosze, dalej prawie jak w Polsce... Polecam!!!

Zobacz także