Morze Północne, Texas /

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Morze Północne, Texas /

Ocena: 4.1 / 5 (178 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Historia dorastania i pierwszej miłości, w której każdy znajdzie coś swojego.
  •   Pierwszy film fabularny Bavo Defurne, uznanego twórcy gejowskich filmów krótkometrażowych.
  •   Niesamowite zdjęcia osadzone w charakterystycznej stylistyce Bavo.

Opis

Pim mieszka gdzieś na bezludnym wybrzeżu Belgii. Jego matka Yvette Bulteel gra na akordeonie w lokalnym barze i bardziej znana jest jako Yvette Mimosa. Ich życie pachnie zimnymi frytkami, tanimi papierosami, wermutem i zwietrzałym piwem.

Jako dziecko Pim marzy o lepszym życiu. Wyobraża sobie księżniczki i piękne królowe. Kiedy kooczy 16 lat, zamiast tego zaczyna marzyd o Gino, chłopaku z sąsiedztwa. Znają się od dawna i zawsze było między nimi to napięcie. Gino kupił motor i jest idolem Pima, którego życie składa się teraz na przemian z małych nadziei i drobnych upokorzeo. Nic dziwnego, że czasami ucieka do swoich marzeo.

Pewnego dnia Yvette wyjeżdża z młodym Zoltanem. Pim zostaje sam. Przygarnia go mama Gina. Mieszka teraz z nią i jej córką Sabriną. Gino wyprowadził się do dziewczyny, więc Pim śpi w jego łóżku. Jednak romans Gino się kończy i najskrytsze marzenia Pima mają szansę się spełnić.

Nastrojową i zmysłową zarazem opowieść o wchodzeniu w dorosłość reżyser Bavo Defurne zadedykował „wszystkim dzieciom, których rodzice nie zgodzili się na udział w tym filmie”.

Obrazki

Komentarze

Opowieść

Spokojna opowieść o emocjonalnym dojrzewaniu nastolatków, których życie nie rozpieszczało. Wychowywani raczej w trudnych warunkach, dojrzewają każdy w swoim rytmie.
Film bazuje na niedomówieniach, których sam jestem zwolennikiem; bo życie samo układa scenariusze, a słowa są często zbyt gwałtowne i nieodwracalnie zmieniają bieg historii, nie zawsze w dobrym kierunku.

Ładny film z klimatem

Bardzo przyjemny film do obejrzenia. Do polecenia dla każdego.

Naprawdę dobry

Dobre aktorstwo, piękne zdjęcia i scenografia i ciekawie zarysowane charaktery. A dodatkowo niespieszne, acz bynajmniej wcale nie zanudzające tempo.

Ach !

Film piękny. Wizualnie - bo każde ujęcie skadrowane i oświetlone jak dobra fotografia. Ważniejsze jednak, że treść nie ustępuje obrazowi. Oglądałem ten film i nie chciałem, żeby się kończył... Więcej nie powiem - trzeba obejrzeć samemu. Piękny film.

Morze Północne, Texas

Film dosyć ciekawy, warty obejrzenia, spokojna akcja, niezbyt absorbujące dialogi. Polecam na zimowe wieczory + lody.

Uroczy

Do obejrzenia tego filmu zachęciły mnie pozytywne komentarze i bardzo się cieszę z tego powodu, bo film jest naprawdę uroczy. Czasami aż chce się mieć znowu te 16 lat. Dobra gra aktorska, piękne ujęcia, ciekawa historia, film godny polecenia :)

Niezły

Całkiem niezły. Dobrze czasem obejrzeć film o tej tematyce, który nie opiera się wyłącznie na ładnych buziach i ciałach, czym na ogół próbuje się zatuszować brak pomysłu i marną historię.

Lekki

Spodziewałem się tu więcej obrazów dramaturgii. Jednak zyskiwał, lekkością, niewinnością...

Nareszcie

Dziś obejrzałem dwa filmy - "Boys" i "Morze północne Texas" - to był udany wieczór,dobre kino,spokojne,niekiczowate i świetna muzyka,gorąco polecam !!!

Film jest doskonałym przykładem, jak złe wykonanie może zepsuc dobry scenariusz. Fabuła sama w sobie miała duży potencjał i można by było na jej podstawie stworzyc wciągający film (chociaż raczej krótkometrażowy), ale tutaj twórcy rozciągają do niemożliwości nic nie wnoszące sceny, w efekcie czego miałam ochotę po prostu wstac i odejśc. Jest bardzo zawiedziona. Tak przy okazji, zdziwiło mnie, że film pokazuje scenę erotyczną z udziałem czternastoletniego bohatera. Chociaż może to kwestia kultury. Holendrzy chyba mają zdrowsze podejście do seksu niż Amerykanie czy Polacy.

Klimatyczny film. Opowieść o nastoletniej, pełnej swoistego uroku miłości w specyficznych warunkach. Lekki ale trzymający w niepewności. Artystyczne ujęcia i cudowna muzyka zwłaszcza na napisach końcowych :)

Ciężki, bardzo ciężki i długi film, chociaż nieźle zrobiony. Cała noc go męczyłem, na kilka razy, ale dotrwałem do końca, widocznie coś w nim jest takiego, że nie wyladował w niepamięci... Nie polecam jednak...

Zobacz także