Parada /
Parada

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Parada /
Parada

Ocena: 4.2 / 5 (108 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Liczne nagrody publiczności na wielu festiwalach.
  •   Zwariowana komedia igrająca ze stereotypami.
  •   Podobieństwa kulturowe między Serbią i Polską.

Opis

Zdeklarowany homofob staje na straży parady równości… Ten film łamie stereotypy i rozśmiesza do łez.

Biserka, narzeczona serbskiego mafiosa Limuna, żąda spektakularnego, ekstrawaganckiego ślubu. Według niej może go zorganizować jedynie popularny reżyser teatralny Mirko, zdeklarowany gej. Ten jednak jest zajęty walką o  prawa mniejszości i przygotowywaniem Parady Równości w Belgradzie. To trudna sprawa, bo poprzednie próby marszu spotkały się z atakami skrajnych prawicowców, a policja odmawia ochrony. W zamian za obietnicę organizacji ślubu Limun niechętnie zgadza się zapewnić gejom bezpieczeństwo podczas parady. Rekrutuje pomocników spośród byłych bałkańskich kombatantów wojennych – obecnie swoich drogich przyjaciół. Wszyscy stają przeciwko agresorom jak siedmiu samurajów…

„Parada” to rozbrajająca, naładowana śmiechem, a zarazem bardzo mądra opowieść o uprzedzeniach, nie tylko wobec mniejszości seksualnych, i ich przełamywaniu. To również ulubiony obraz bywalców festiwali filmowych – trudno policzyć nagrody publiczności, które zdobył.

Obrazki

Komentarze

To jest jeden z 100 moich ulubionych filmów nie wiem czemu niema go wróżonych rankingach gejowskich filmów jest po prostu świetny komediowo jak i dramatycznie nic nie zostało tu przesadzone gra aktorska na na najwyższym poziomie.

Szkoda ze Dystrybutor Aurora nie wydało go jeszcze na DVD na pewno bym ten film kupił absolutnie 5.

zjawiskowy i niekonwencjonalny

Film bardzo polecam. Świetnie oddaje klimat dawnej Jugosławii w nowej scenerii. Przesłanie jest jasne i klarowne: tak jak dawni wrogowie na tej niepotrzebnej wojnie przezwyciężyli podziały i są obecnie dobrymi przyjaciółmi na zabój tak i można godnie być gejem mimo wszelkich przeciwności. Wyborne kino i bałkański klimat. Dużo analogii do polskiej sceny. Bardzo polecam!

ziew

nie wiem czemu ale połowę filmu przespałem.... dawno się tak nie nudziłem :D

PARADA

Świetnie zrobiony film, gra aktorska-wyśmienita, wnikliwość reżysera. Brak słów, by ocenić, każdy powinien ten film obejrzeć, w szkołach ponadgimnazjalnych powinien być puszczany w ramach lekcji wychowawczych.

W Serbii nie jest jak w Polsce...

...i odwrotnie. Być może klimat społeczny pokazany w filmie jakoś przypomina wspólczesną Rosję, ale też nie jestem pewny. Trudno porównywać skutki niedawnej wojny z wciąż silnym kultem męskości militarnej i nacjonalizmami z Polską. Kwestia religii (wielu i różnych) na Bałkanach też wpływa zupełnie inaczej. Polski widz może oczywiście oglądać ten film dokonując projekcji naszych problemów na tamte, ale ze świadomością, że dokonuje tego przez soczewkę powiekszającą. Film z wielu powodów znakomity, ma dużo bałkańskiej lekkości i żywiołowości, a finalny akord poruszająco zmienia nastrój o 180 stopni. Świetne otwarcie, pokazujące, że różne narody mogły się nienawidzieć między sobą, ale przynajmniej jedno ich łączyło - nienawiść do "pedała". W toku filmu okazuje się jednak, że i podczas wojny relacje pomiędzy różnymi narodami były niejednoznaczne i możliwe tam były także przyjaźnie. Z nich wszystkich najbardziej homofilny okazuje się Albańczyk, bardzo zresztą sympatyczny, co gra ze stereotypem dawnym Albańczyków jako "naturalnych sodomitów" (zoofilski żart też mieści się w tak rozumianej "sodomii"), jak i idzie w poprzek obecnemu obrazowi skrajnie homofobicznej Albanii.

Hmmm...

Bez rewelacji, ale można się trochę pośmiać. Zdecydowanie za długi, ciągle czeka się na akcję, a akcji brak ;) Z nudów można obejrzeć ;)

Film, który początkowo wydawać się mógł nudny, zapada w pamięć i porusza. Jeden z lepszych, jakie widziałem. Polecam.

Komediowy i emocjonalny

Film zawiera wiele elementów komediowych, szczególnie poprzez zderzenie skrajności, które czasem jednak okazują się nie być aż tak odległe.
Z drugiej strony są elementy bardzo emocjonalne, wręcz wzruszające.

Nie znam tych regionów, więc nie jestem w stanie ocenić na ile ten film rzeczywiście odpowiada tamtejszym realiom, ale moim zdaniem warto obejrzeć.

Zobacz także