Copa 181 /
Copa 181

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Copa 181 /
Copa 181

Ocena: 3.1 / 5 (44 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   burzliwe życie gejowskiej sauny
  •   o szukaniu szczęścia i akceptacji
  •   spojrzenie na społeczność gejów w Brazylii

Opis

Copa 181 to gejowska sauna, w której spotykają się w mężczyźni w każdym wieku i z różnych środowisk. Niektórzy szukają w niej seksu, inni miłego towarzystwa, a jeszcze inni przychodzą po to, aby zarobić - wszystkich łączy chęć ucieczki lub odpoczynku od szarej i monotonnej rzeczywistości w atmosferze wzajemnej akceptacji. Jednak co, jeśli pewnego dnia zewnętrzny świat dostanie się do środka?

Film Dannona Lacerdy to życiowa opowieść o kilku osobach, których losy krzyżują się w tytułowej saunie w Copacabanie. Żonaty sklepikarz, escort, transwestyta - każdy z nich szuka swojego swojego szczęścia i w jakimś sensie je tu znajduje. Zostawiając w szatni wszystkie swoje codzienne sprawy, spotykają się w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, w której mogą po prostu być sobą. 

„Copa 181" to kolejny przykład niezwykle ciekawego queerowego kina z Brazylii - kraju, w którym sytuacja osób LGBT jest z powodów politycznych bardzo trudna. Debiut Lacerdy zdobył nagrodę dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu na festiwalu FICMAI 2018. W uzasadnieniu Jury można przeczytać: „Za jego rzeczywiste, emocjonalne sceny, za pozwolenie widzom na zanurzenie się w innym świecie i poszukiwanie alternatywnego szczęścia, za przepiękne występy i wyjątkowych bohaterów, którzy dotykają naszych serc".


 

Zdjęcia

Komentarze

Niezły, chwilami smutny i refleksyjny... Świetna muzyka i w sumie fajny klimat.

Niestety, w życiu nie wszystko układa się tak spokojnie, leniwie, refleksyjnie i pogodnie jak w filmie. Jest raczej tak burzliwie, głośno, żywiołowo i nieopanowanie jak w kabinach sauny.