Ksiądz /
Priest

Strona archiwalna

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Ksiądz /
Priest

Ocena: 4.3 / 5 (296 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   prawdziwy queerowy klasyk
  •   homoseksualność w Kościele
  •   wspaniałe role Linusa Roache i Toma Wilkinsona

Opis

Młody ksiądz Greg zostaje przydzielony do parafii w ubogiej dzielnicy Liverpoolu. Proboszczem jest tam ojciec Matthew, który z ambony głosi kontrowersyjne poglądy, a prywatnie ma romans ze swoją gospodynią. Greg szybko popada z nim w konflikt. Jednak sam też ukrywa coś przed swoimi wiernymi - jest gejem i spotyka się z mężczyznami. 

„Ksiądz” to jeden z bardziej kontrowersyjnych filmów dotyczących Kościoła Katolickiego, a jego polska premiera w 1995 roku wywołała wielkie emocje. Przed kinami pikietowały grupy, które publicznie się modliły, domagając się zakazu rozpowszechniania go (sprawa trafiła nawet do sądu). Efekt był jednak odwrotny od zamierzonego i „Ksiądz” stał się jednym z najpopularniejszych tytułów roku. Niestety burzliwa dyskusja przyćmiła wówczas jego prawdziwą treść i przesłanie. 

Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Toronto oraz nagrody dla najlepszego filmu w Edynburgu. Na Berlinale uhonorowany nagrodą FIPRESCI oraz nagrodą Teddy jako Najlepszy Film LGBT.

Obrazki

Komentarze

Świetny film , gorąco…

Świetny film , stary ale godny polecenia

WSPANIAŁY O NIEBO LEPSZY OD Małgorzaty SZUMOWSKIEJ W I imię ..

Przesłanie jet takie ksiądz tez człowiek tylko zakazy kościelne są niepotrzebne i Średniowiecza

Film oglądałęm 3 lata temu i dwa na VOD.PL

Widziałem, dobry film, obejrzę tutaj ponownie!
Byłem na tym filmie w kinie (lata świetlne temu :-)), najlepsze były babcie wymachujące różańcami i krzyczące do widzów wychodzących (i wchodzących) do kina, byśmy AIDSA złapali za karę, że na ten film idziemy, albo go oglądnęliśmy! Babcie oczywiście nie widziały filmu, ale byli tacy, co nimi sterowali, no i chyba do dzisiaj są...!

Świetny film. Widziany przed laty i chętnie przypomniany.

NAWALA TECHNIKA. BRAK SYNCHRONIZACJI OBRAZU I DŹWIĘKU!

To prawda - chwilami jest to bardziej widoczne, chwilami mniej, ale niestety niewiele możemy z tym zrobić. Próbowaliśmy zdobyć na Outfilm lepszą kopię, ale niestety jest o to bardzo trudno w przypadku tego filmu.

Po prostu klasyk. Pamiętam, że aby ten film zobaczyć, urwałem się z zajęć, obejrzałem, a przed kinem Muranów w Warszawie stały kobiety z różańcami :-)

znakomity i wciąż aktualny mimo upływu czasu. jakość może nie najlepsza, ale i tak - kto nie widział, musi zobaczyć!

Mimo że jestem strasznym "ANTYKLERYKAŁEM"Ten film bardzo mi się podobał , nie ocenia i bardzo trafia...Pozdrawiam i Polecam

Rewelacyjny film! Jeden z najlepszych na OUTFILM. Trzyma w napięciu, wywołuje różnorodne emocje. Fascynująca opowieść o miłości mężczyzny do mężczyzny, trudnej podwójnie, bo związanej nie tylko z homofobią, ale również z niedotrzymaniem celibatu i potępieniem księdza-geja.

Genialny film, powinien byc wyswietlony we wszystkich Parafiach. Pokazuje wielkosc Boga, oraz bigoterie sporej czesci “katolikow” chodzacych do kosciola na pokaz, wszystkie grzechy kosciola, takie jak zamilowanie do luksusu zamiast sluzby ludziom. Wspaniala postac ksiedza Matthiew. Swietne kino!

i nie trzeba latać z gołym kutasem aby film trzymał w napięciu.Świetni aktorzy i wstyd się przyznać,ale chcialoby sie zgrzeszyć z takim księdzem.

Bardzo poruszający i na czasie film. "Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem"

piekny,wzruszający naturalny-wspaniałe aktorstwo......ujmujące zakonczenie a i tak obejrze ponownie moze 10ty raz mam na dvd
polecam

dlaczego ten film ma powycinane sceny? brakuje minimum pol godziny filmu w tym sexu. co to za cenzura?

Klasyka gatunku. I to z czasów gdy robienie takich filmów w tzw. "mainstreamie" to było wielkie ryzyko i rzadkość. Świetnie pokazana hipokryzja kościelnym urzędasów oraz homofobia i podwójne standardy "wiernych owieczek". Cóż. Śmiem twierdzić, że nie wiele się zmieniło a nawet jest gorzej. Ojciec - kazirodczy pedofil, fabrykant - wyzyskiwacz, mąż sadysta tłukący żonę czy zwykły bandyta/rabuś/gwałciciel mają i tak wyższy status społeczny w tej moralnie zidiociałej kołtunerii niż gej. Obrzydliwie prawdziwe. Ale wystarczy popatrzeć a obecnie rządzących w tym kraju by dostrzec, że nic się nie zmieniło. Debile-kibole podniesieni do rangi patriotów, różnegorodzaju katolskie sekty mające wpływy w rządzie i organach ścigania, pedofile po ochroną kościoła, różnego rodzaju polityczni gangsterzy nagminnie łamiący prawo i kradnący bez skrupułów. Ale do kościółka biegiem po błogosławieństwo. A reszty się przecież wyspowiadają i dostaną rozgrzeszenie.
Sorry, trochę mi się 'ulało" jadem ale seans tego filmu - drugi po 20 latach uświadomił mi w jak czarnej dupie jesteśmy jako społeczeństwo. Zgroza.
Filmowo oczywiście pełna profeska - aktorstwo na najwyższym poziomie plus Robert Carlyle na deser, na krótko przed jego przełomową rolą w "Trainspotting".

Zobacz także