Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek - 2. Choroba /
Torka aldrig tårar utan handskar 2

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek - 2. Choroba /
Torka aldrig tårar utan handskar 2

Ocena: 4.6 / 5 (310 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   przejmująca historia miłości i nieuchronnej śmierci
  •   przybliża sytuację gejów w Szwecji w latach 80-tych
  •   ekranizacja znanej szwedzkiej trylogii

Opis

Ten trzyczęściowy miniserial to ekranizacja znanej szwedzkiej trylogii. Opowiada o losach gejów żyjących w Sztokholmie u progu epidemii AIDS. Główny bohater to Rasmus - młody chłopak, który przybywa z małego miasta do stolicy, gdzie szuka swojego miejsca. Tak zaczyna się historia miłości, na której swe piętno odciśnie śmiertelna choroba.

Nie ocieraj łez bez rękawiczek Jonasa Gardella to niezwykle ważna powieść dla szwedzkiego środowiska LGBT. Składająca się z trzech części historia przede wszystkim podnosi świadomość na temat HIV oraz AIDS, ukazując nie tylko tragiczne wydarzenia związane z epidemią, ale i jej długofalowe, traumatyczne konsekwencje. Silnie zarysowane tło obyczajowe obrazuje z kolei szwedzkie realia lat 80-tych, które nie były wolne od religijnych i małomiasteczkowych uprzedzeń.

Telewizyjna ekranizacja zebrała pochlebne recenzje nie tylko ze strony szwedzkich mediów. Sukces serialu sprawił, że był on również emitowany przez brytyjskie BBC, a jego pierwszy odcinek miał tam premierę w Światowy Dzień Walki z AIDS. Time Out London i The Daily Telegraph oznaczyły film 4 gwiazdkami na 5 zwracając uwagę na przepiękne zdjęcia oraz symbolikę. The Independent przyrównał go z kolei do Aniołów z Ameryki pod względem siły z jaką kreuje atmosferę tamtych czasów.

Część druga - Choroba

Rasmus i Benjamin postanawiają zamieszkać razem. Z początkiem ich uczucia zbiega się niespodziewany wybuch nowej, nieznanej dotąd choroby, która zbiera ofiary wśród ich bliskich znajomych. Benjamin wciąż stara się ukryć przed rodzicami swą orientację, a związek chłopaków przechodzi burzliwy okres.

 

Cała trylogia została wydana również w Polsce i jest dostępna w sklepie Bearbook na bearbook.pl/gardell.

Obrazki

Komentarze

Bardzo ciekawy,życiowy i poruszający odcinek....to jak religijni rodzice przeżywają odejście,wątek samobójstwa

Druga część świetnie nakręconej adaptacji (może ekranizacji-zadziwia i zachwyca zgodność z pierwowzorem).
Ukazanie różnych oblicz miłości, tego co wydaje się miłością... związek i jego budowanie, zdrady, rodzicielskie niepogodzenie, marzenia, przyjaciele, którzy są rodziną... i choroba, która jest jakoś dla nich wszystkich sytuacją graniczną.
Piękny, mocny, wzruszający obraz.
Polecam

Zobacz także