Torka aldrig tårar utan handskar 2
4.63
dramat, obyczajowy, Szwecja, 2012, 60min., polskie napisy
Kategoria wiekowa:
Dlaczego warto obejrzeć: 
przejmująca historia miłości i nieuchronnej śmierci
przybliża sytuację gejów w Szwecji w latach 80-tych
ekranizacja znanej szwedzkiej trylogii

Zwiastun

YouTube Trailer ID: 

Opis

Ten trzyczęściowy miniserial to ekranizacja znanej szwedzkiej trylogii. Opowiada o losach gejów żyjących w Sztokholmie u progu epidemii AIDS. Główny bohater to Rasmus - młody chłopak, który przybywa z małego miasta do stolicy, gdzie szuka swojego miejsca. Tak zaczyna się historia miłości, na której swe piętno odciśnie śmiertelna choroba.

Nie ocieraj łez bez rękawiczek Jonasa Gardella to niezwykle ważna powieść dla szwedzkiego środowiska LGBT. Składająca się z trzech części historia przede wszystkim podnosi świadomość na temat HIV oraz AIDS, ukazując nie tylko tragiczne wydarzenia związane z epidemią, ale i jej długofalowe, traumatyczne konsekwencje. Silnie zarysowane tło obyczajowe obrazuje z kolei szwedzkie realia lat 80-tych, które nie były wolne od religijnych i małomiasteczkowych uprzedzeń.

Telewizyjna ekranizacja zebrała pochlebne recenzje nie tylko ze strony szwedzkich mediów. Sukces serialu sprawił, że był on również emitowany przez brytyjskie BBC, a jego pierwszy odcinek miał tam premierę w Światowy Dzień Walki z AIDS. Time Out London i The Daily Telegraph oznaczyły film 4 gwiazdkami na 5 zwracając uwagę na przepiękne zdjęcia oraz symbolikę. The Independent przyrównał go z kolei do Aniołów z Ameryki pod względem siły z jaką kreuje atmosferę tamtych czasów.

Część druga - Choroba

Rasmus i Benjamin postanawiają zamieszkać razem. Z początkiem ich uczucia zbiega się niespodziewany wybuch nowej, nieznanej dotąd choroby, która zbiera ofiary wśród ich bliskich znajomych. Benjamin wciąż stara się ukryć przed rodzicami swą orientację, a związek chłopaków przechodzi burzliwy okres.

 

Cała trylogia została wydana również w Polsce i jest dostępna w sklepie Bearbook na bearbook.pl/gardell.

Zdjęcia

Komentarze

Wszystkie komentarze

Zobacz także

Ten trzyczęściowy miniserial to ekranizacja znanej...

Ten trzyczęściowy miniserial to ekranizacja znanej...

Odważny i wzruszający film. Szalona zabawa w atmosferze lat 80-ych, ale też wielka tragedia,...

Wspólna sprawa

"Wspólna sprawa", dokument zrealizowany wspólnie przez Roba Epsteina i Jeffreya Friedmana dostał...

od 490