Niewidzialny świat /
The World Unseen

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Niewidzialny świat /
The World Unseen

Ocena: 3.7 / 5 (23 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Miłości niemożliwe.
  •   Za to możliwe przyjaźnie.
  •   Piękne aktorki.

Opis

Film przenosi widza w ekscytujący i barwny świat, jednocześnie poruszając uniwersalne tematy. Akcja toczy się w Afryce w latach 50. Historia niebezpiecznej relacji między dwiema kobietami podczas rządów apartheidu. Główne bohaterki znacznie się od siebie różnią. Jedna walczy ze stereotypami, chodząc w spodniach i prowadząc kawiarnię. Druga to typowa gospodyni domowa z mężem i dwójką dzieci. Kiedy się spotykają, zaczynają się prawdziwe perypetie życiowe.

Nagrody

  1. Miami G&L FF 2008 – Najlepszy film;
  2. Phoenix FF 2008 – Najlepsza Reżyseria;
  3. Tampa G&L FF 2008 – Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria;
  4. 11 South African Film&TV Awards – Najlepsza Reżyseria;
  5. Toronto FF 2008 – Oficjalna Selekcja;
  6. 51 St BFI London FF – Oficjalna Selekcja.

Obrazki

Komentarze

Świat (jednak) bardzo "widzialny"

Romans romansem, ale tło historyczne! Przy bardzo realistycznej grze aktorów (mimika twarzy, gesty itd.) całościowo obraz jest bardzo wiarygodny - a "duch" (żeby nie powiedzieć: zmory) tamtych czasów niemal namacalne. Chociaż oczywiście widz nie pozostaje obojętny na "namacalność" między dwiema bohaterkami, z każdym kadrem filmu coraz wyraźniejszą ;)

Obydwie zresztą zagrały razem główne role w filmie "Nie potrafię inaczej", nakręconym rok później. Był równie dobry, chociaż - przeciwnie do tego - komediowy.

Słowem - polecam, polecam. Obydwa!

Podpisuję się obiema rękami. Żałuję tylko, że film nie miał prawdziwego szczęśliwego zakończenia, że bohaterki nie zostały razem. Rozumiem, że byłoby to nieprawdopodobne w miejscu i czasie akcji, ale taki "Maurice" szczęśliwe zakończenie ma. Z innej beczki, tym, co uderza w filmie, są frustracje i stres, któremu notorycznie poddawani są bohaterowie, a wynikający nie tylko z życia w państwie totalitarnym, ale też z ekstremalnie seksistowsko-patrialchalnego nastawienia społeczeństwa. W przypadku społeczności hinduskiej, do której należą bohaterowie, jest to nawet większe źródło tragedii niż rasizm.

Zobacz także