Samotny mężczyzna /
A Single Man

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Samotny mężczyzna /
A Single Man

Ocena: 4.5 / 5 (54 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Przejmujący film o wielkim bólu po stracie partnera.
  •   Doskonała kreacja Colina Firtha, Julianne Moore i Nicholasa Houlta.
  •   Klasyk kina LGBT.

Opis

Samotny mężczyzna to opowieść o przerwanej miłości, o samotności, która jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia i wreszcie – o wadze pozornie nieistotnych chwil. 

Akcja filmu prowadzi widzów przez jeden dzień z życia Georga Falconera, profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się z tym, że stracił mężczyznę swojego życia, z którym był przez 16 lat. Debiut  Toma Forda, słynnego kreatora mody, który pracował m.in. dla firm Gucci i Yves Saint-Laurent, to film o wielkim uczuciu, które zostawia ślad na całe życie. Samotny mężczyzna to uniwersalna opowieść o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o znaczeniu życia tu i teraz.

"Samotny mężczyzna" jest adaptacją prozy Christophera Isherwooda, autora m.in. "Pożegnania z Berlinem", na podstawie którego powstał scenariusz słynnego "Kabaretu". Za niezwykłe zdjęcia odpowiada Eduard Grau, a nominowaną do Złotego Globu muzykę napisał polski kompozytor Abel Korzeniowski ("Duże zwierzę").

Centralnym punktem filmu jest kreacja Colina Firtha ("Mamma Mia!", "Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość", "Dziewczyna z perłą"), uznawana za najlepszą w jego dotychczasowej karierze. Rola Georga Falconera przyniosła mu już m.in. nagrodę na festiwalu w Wenecji, BAFTA dla najlepszego aktora i nominację do Oscara. Partneruje mu, jak zwykle zjawiskowa, Julianne Moore ("Godziny, Magnolia, Ludzkie dzieci), oraz znakomity Nicholas Hoult (Hank w serii "X-Men", Tony w "Kumplach", "Mad Max: Na drodze gniewu").

Obrazki

Komentarze

Przepiękny film i muzyka arcydzieło. Mam go na dvd .Ten film tez znajduje się na Gay top movie.

Colin Firth powonień za tę rolę dostać Oscara.

piękny film o prawdziwej miłości

płaczę za każdym razem gdy go oglądam...

Dlaczego Samotny mężczyzna?

Christopher Isherwood w młodości wyjechał do raju homoseksualistów, do Berlina. Dzięki tej części życia Isherwooda możemy zobaczyć "Kabaret" z Lizą Minnelli, film nakręcony w 1966 roku w jedyny możliwy sposób by obejść cenzurę i pokazać geja w nazistowskich Niemczech. Film oparty na podstawie wspomnień Isherwooda z czasów młodości i bużliwego związku z Heinzem Neddermeyerem. Długo trzeba było jednak czekać aby powstał "Christopher and His Kind" z Matthem Smithem (idealnie wyglądem pasującym do tej roli, gdyż bardzo mocno przypomina Isherwooda), filmem będącym swoistą biografią Isherwooda, obejmującą czasy jego młodości i seksualnego wyuzdania. Już bez domysłów, przystojni młodzi Niemcy, często oddający się za pieniądze w czasach rosnącej biedy, sztywni Anglicy, wszechobecny seks i tragedia przygotowań do II Wojny Światowej w tle.

Isherwood wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych gdzie poznaje swojego życiowego partnera Dona Bachardy, trzydzieści lat od siebie młodszego nastolatka. Sam Don opowiada, że na imprezie gdzie się poznali, on i jego brat mieli być "deserem" dla Isherwooda i jego znajomych gejów. Sprawy przyjęły jednak nieco odmienny obrót i Isherwood, który nie potrafił się związać z innym mężczyzną (w "Christopher and his kind" padają słowa wypowiadane przez jednego z bohaterów, ale oryginalnie wypowiedziane przez Isherwooda: "I have never been able to relax sexually with a member of my own class.") wiąże się z Donem. To co było niemożliwe z Hugho Audenem, z którym łączyły go tylko epizody seksualne, było możliwe z Donem. Sfinansował edukację malarską swojego partnera, był jego mentorem, a przede wszystkim wprowadził chłopca do świata gwiazd, oczarował go, uwiódł go magią kina i aktorów (tu gorąco polecam i mam nadzieję pojawi się w serwisie dokument "Chris & Don. A Love Story" dokument z 2007 roku opowiadający historię ich związku). Tego związku nie akceptowali nawet przyjaciele Isherwooda, który nie zrobił kariery w w Stanach jako, iż otwarcie przyznawał się do bycia homoseksualistą (tu gorąco polecam film znajdujący się w tym serwisie "Pułapka z celuloidu"), homoseksualizm był powszechny ale był społecznym tabu. Jest to dość dobrze pokazane w "Samotnym mężczyźnie" kiedy student Georga chce iść nago i zwraca się mu uwagę, że nie może tak iść, słyszymy odpowiedź: "Dlaczego, przecież jeśtesmy niewidzialni".

Zatem dlaczego Samotny mężczyzna skoro aż do śmierci w późnej starości Isherwood żył wspólnie ze swoim życiowym partnerem Donem Bachardy? W życiu tej pary miał miejsce pewien epizod, kiedy rozstali się na pewien czas Isherwood postanowił zobaczyć jak by wyglądało jego życie bez Dona. W 1964 roku wydał nowelę uznawaną za szczytowe osiągnięcie jego kariery "A Single Man", w której Isherwood wciela się w profesora Georga Falconera. Isherwood uśmierca swojego życiowego partnera Dona Bachardy'ego, czy też raczej życiowego partnera Georga Falconena i na kartach noweli rozważa jak by to było, gdyby w jego życiu już nigdy nie byłoby Dona. Po epizodzie rostania wracają do siebie i resztę życia spędzają w Santa Monica, aż do śmierci Isherwooda, który umiera na raka prostaty.

Film "Samotny mężczyzna" jest tak dobry, bo jest prawdziwy, a dlaczego Samotny mężczyzna? Na to pytanie może odpowiedzieć każdy, kto przeżył kryzys w związku i był na tyle odważny by spojrzeć w przyszłość i zastanowić się: jak by wyglądało moje życie bez mężczyzny, którego kocham, bez miłości mojego życia. Isherwood aby być pewnym, że nie ma powrotu uśmierca bohatera swojej noweli a rozważania zamyka w jednym dniu życia Georga.

czytajac Twoje "recenzje", odczuwam, ze nalezysz do grupy ulubiencow Eating Out. Moja rada - aby dalej nie osmieszac sie, zaprzestan komentowac.

Film, który nie można nie zobaczyć.

Uciekamy od przeszłości, ale ona warunkuje nasze "teraz" i "jutro". Warto zatrzymać się w tym ciągłym biegu i zobaczyć film: o miłości, śmierci i tęsknocie, bo o ironio to właśnie one są nieśmiertelne.

klasa

Co tu komentować - film z klasą,żadna pedalska taniocha z durnymi,wydumanymi problemami.Wszystko zachwyca - no i ta miłość - nic tylko skręcać sie z zazdrości

Zobacz także