Stonewall, droga do równości /
Stonewall, Paving The Way to Gay Pride

Stonewall, droga do równości /
Stonewall, Paving The Way to Gay Pride

Ocena: 4.0 / 5 (39 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   historia zamieszek w Stonewall
  •   początek tego, co znamy dzisiaj pod nazwą Parad Równości na całym świecie
  •   ważne momenty dla społeczności LGBT+

Opis

Czy to w Nowym Jorku, czy w Paryżu, co roku w czerwcu parady równości to szalone imprezy, podczas których muzyka rozbrzmiewa, zabawa opanowuje miasto, a brokat jest rzucany na wszystkie strony. Nie zawsze tak było. W 2020 roku przypadała pięćdziesiąta rocznica Gay Pride (pierwotnie nosiła ona nazwę Marsz z okazji Dnia Wyzwolenia Christopher Street) - był to pierwszy raz, kiedy geje i lesbijki dumnie wyszli na ulice, upamiętniając zamieszki w Stonewall, które nastąpiły rok wcześniej.
W 1969 roku, podczas walki z homoseksualizmem w Stanach Zjednoczonych, nalot policji na gejowski bar w Greenwich Village o nazwie Stonewall zamienił się w totalną rewolucję. Wkrótce dzieciaki z ulicy, ludzie z sąsiedztwa, nowojorscy geje i lesbijki, drag queens, którzy przesiadywali w barze, zebrali się razem, aby pilnować terenu wokół baru.
Te kilka nocy buntu stało się głównym historycznym punktem zwrotnym, gdy kilkadziesiąt młodych gejów i lesbijek zdecydowało się rozpocząć ruch. W ten sposób narodził się Front Wyzwolenia Gejów.
W tym dokumencie aktywiści z tamtej epoki opowiadają o tym, jak prowadzili swoje gejowskie życie przed Stonewall, o słynnych zamieszkach, tworzeniu (i braku) organizacji politycznej oraz o pierwszym marszu. Dla wielu wydarzenia te oznaczają początek życia gejowskiego, jakie znamy dzisiaj.

Obrazki

Komentarze

Jeden z filmów "koniecznie do obejrzenia". Szczególnie dla młodszych pokoleń, które nie poznały aż takiego prześladowania i strachu. Zdecydowane 5/5

Film ważny powinno pokazywać się w szkołach średnich by uświadomić młodym jak mają łatwo z comming out;em względem ich dziadków.