Ukraine is Queer /

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Ukraine is Queer /

Ocena: 3.7 / 5 (22 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   LGBT+ Film Festival 2023
  •   Kolekcja filmów krótkometrażowych

Opis

Już po raz czternasty LGBT+ Film Festival prezentuje w Polsce najciekawsze przykłady światowego, queerowego kina. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 50 filmów krótkometrażowych. Przed Wami zestaw 4 ukraińskich produkcji  prosto z festiwalowej selekcji. 

Filmy z selekcji LGBT+ Film Festival dostępne od 8 do 22 maja!

I AM MICHELLE
Dwudziestoletnia transdziewczyna mieszkająca w Kijowie powraca w rodzinne strony, do wioski w zachodniej Ukrainie, by spotkać się z  rodziną i przyjaciółmi, którzy jako pierwsi zaakceptowali jej tożsamość. Wspominając dotychczasowe życie, uwięziona gdzieś pomiędzy rzeczywistością a marzeniami, zaczyna rozumieć, że jej największym pragnieniem jest zostać matką.  

HOMO DEUS. DIVINE HUMAN
Ulya i Nazar szukając ustronnego miejsca na miłosne igraszki wchodzą na dach – zauważają tam mężczyznę, który chce z niego skoczyć. Udaremniając samobójstwo spostrzegają, że mężczyzna jest pod wpływem psychotropów. Dziewczyna nalega, by nie zostawiać mężczyzny w tym stanie samego. Przez 24 godziny opiekują się Ilyą. Ten dzień odmieni życie całej trójki.

PRIDE IS NOT AVAILABLE IN YOUR REGION
W 2021 roku w Kijowie przed siedzibą prezydenta odbył się performance „Reyvakh Pride”. Jego celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na kwestie bezpieczeństwa osób LGBT+, stronniczości policji oraz braku wszczętych postępowań wobec działań radykalnych grup naruszających dobra queerowych społeczności. Wydarzenie miało stać się corocznym eventem jednak wojna zniszczyła te plany. W 2022 roku Parada Równości w Kijowie nie mogła się odbyć z powodu trwającej wojny, odbyła się w Warszawie. To była pierwsza w historii Parada Równości połączona z ukraińską Kyiv Pride.

UKRAINIAN QUEER FIGHTERS FOR FREEDOM
24 lutego o godzinie 6:31 zadzwonił do mnie mój partner i powiedział: „nie panikuj, proszę, ale zaczęli bombardować Kijów”. W tym momencie rozpoczęła się nowa rzeczywistość, pełna grozy i bólu. Dokument ten opisuje życie queerowych osób w dotkniętej wojną Ukrainie. Pokazuje ich walkę o wolność.

Całkowity wpływ z filmów zostanie przekazany na rzecz ukraińskich filmowców, dokumentujących sytuację  w Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji.  http://freefilmers-mariupol.tilda.ws/eng

Obrazki

Komentarze

Bardzo dobra propozycja. Szkoda, że te filmy znikną 22 maja… wciągnijcie do kolejnej składanki szortów przynajmniej „Homo Deus”. Zrobił na mnie ogromne wrażenie… To jedyny film fabularny, a nie dokument w tej składance. Filmy ukraińskie są niestety u nas mało znane, chociaż jesteśmy sąsiadami.
Polecam wszystkim, każdy film robi wrażenie. Ostatni daje dużo do myślenia pod kątem naszej sytuacji wewnętrznej i spolaryzowania społeczeństwa…