Xenia /
Xenia

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Xenia /
Xenia

Ocena: 3.8 / 5 (287 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Film był pokazywany na największych światowych festiwalach (m.in. Cannes i Toronto).
  •   Świetnie zrealizowane kino drogi w greckich klimatach.
  •   Pozytywna historia, która zarówno bawi, jak i porusza.

Opis

Współczesna grecka odyseja w konwencji realizmu magicznego.

16-letni Dany przyjeżdża ze swoim białym króliczkiem do Aten, gdzie mieszka jego brat Odysseas. Ponieważ ich niedawno zmarła matka była emigrantką z Albanii, a oni nie mają greckiego obywatelstwa, grozi im deportacja. Żeby do tego nie dopuścić, wyruszają w pełną przygód podróż, aby odnaleźć ojca, który jest Grekiem, ale zostawił ich, kiedy byli jeszcze mali. Tymczasem trwają przesłuchania do popularnego programu dla wokalistów. Dany marzy o tym, że Odysseas zostanie nową gwiazdą kraju, który dotąd nie chciał ich zaakceptować.

Reżyser Panos H. Koutras w swoim najnowszym filmie pokazuje to, co najlepsze w Nowym Kinie Grecji. Trudne tematy, jak kryzys gospodarczy, nasilające się ruchy skrajnie nacjonalistyczne i homofobiczne, przedstawia z właściwym sobie dystansem, humorem i przy dźwiękach elektryzujących przebojów Patty Pravo.

Obrazki

Komentarze

Opowieść o tym, że pragnienie umocowania staje się ułudą

Każdy ludzki byt to unikatowa mieszanka korzeni, wspomnień, planów, aspiracji i pragnień. I tych realnych, i tych, które w sferze marzeń pozostaną na zawsze. Możemy nawiązywać dialog z postaciami naszego dzieciństwa, ale pragnienia jednostki zawsze nieuchronnie stają się jakimś cieniem pożądań 'głównego nurtu'. Gdy życie wydaje się pozostawać cieniem na zawsze, rewolucja okazuje nieunikniona. Urwanie głowy w złości to rozwiązanie jedynie na dziś, póki nie wstanie słońce. A Tassos? A matka na statku? A Patty Pravo? To magia naszych myśli kreuje naszą rzeczywistość. Gdy lustro przestaje odbijać naszą twarz, korzenie zaczynają tracić swój sens. Umowa jest ponadczasową domeną ludzkiego życia.

Świetna rola Kostas Nikouli. Fantastyczne teksty kultowe. A ten królik mnie rozbraja .Absolutnie 5.

Dobry Film.

Dobra rola Kostasa Nikouli. Tylko szkoda, że nie wiem jak się nazywa osoba grająca Stefana (chłopaka w łazience) jeśli ktoś wie proszę o odpowiedz. Dziękuję :)

.

Szkoda, ze nie pociągnęli dalej wątku tego kolesia z łazienki. Niecałkiem zrozumiałem też rolę tego królika i czy on tak naprawde był prawdziwy. Na początku filmu nie było podstaw by sądzić, ze to tylko pluszak. No i końcówka za duże daje pole do swobodnego interpretowania, bo nie wiemy czy to był ojciec czy nie. Sceny z pistoletem trochę niepotrzebne, bo czynią z Dany'ego postać troche niezrównoważoną. Ale ogólnie film bardzo fajny w odbiorze.

świetnie zagrany

...ale zbyt długi i momentami mało wiarygodny. poza tym świetnie pokazana współczesna Grecja.

magia kina i przegięcie

Przegięte są sceny rewolwerowe - w sensie ich chwiejności i niezborności, Ciekawiej można by poprowadzić wątek starszego brata, bardzo macho a jednocześnie z wyraźną biseksualną osobowością - ale to już sprawa reżysera i scenarzysty, aktorzy grają dobrze, Tekst piosenki :
No ragazzo no, No ragazzo no,
del mio amore non ridere
non ci gioco piu
quando giochi tu
sai far male da piangere

Świetny, zdecydowanie warto. I fajnie było sobie przypomnieć Patty Pravo. Zabrakło tylko Raffaeli Carra (zresztą w filmie ją wymieniaja, ale w tłumaczeniu już nie).

Grecki epos naszych czasów.

Xenia opowiada o losach dwóch nastoletnich braci, którzy po śmierci matki, zamierzają rozliczyć swojego biologicznego ojca z porzucenia ich, kiedy byli jeszcze dziećmi.

Chłopców tyle samo łączy, co dzieli: starszy, Odysseas, jest opanowany, rozważny, trzeźwo myślący; młodszy z kolei, Danny - wybuchowy, ekstrawagancki, mający problemy natury emocjonalnej oraz homoseksualny. Spotykają się po latach, kiedy po śmierci matki Danny nie ma gdzie się podziać. Wówczas rodzi się w młodych mężczyznach poczucie odpowiedzialności za siebie, a także pragnienie poznania wyrodnego ojca i rozliczenie go za dziecięcą samotność.

Co wyróżnia tę produkcję na tle innych filmów, nie tylko LGBT, to symbolika. Danny, pomimo iż jest 16- letnim chłopcem, żyje w świecie dziecięcej fantazji. Zauważamy, że w pewnych sytuacjach myślami ucieka do innego wymiaru, niczym Alicja do krainy czarów. Jednak szara rzeczywistość zderza się z impetem z dziecięcą wyobraźnią, doszczętnie ją niszcząc. Wówczas widz doświadcza zaskoczenia, a nawet wstrząsu. Zastanawia się, co jest ułudą, a co prawdą.

Jednym z problemów, na który się natknie rodzeństwo jest skrajny nacjonalizm Greków do Albańczyków, bowiem bohaterowie są po matce Tirańczykami. Danny doświadcza nie tylko niechęć ze względu na pochodzenie, ale również z uwagi na swą orientację seksualną. Ponieważ te dwie cechy wyróżniają go też wizualnie, stają się one głównym powodem konfliktów i poważnych problemów.

Xenia jest głównie filmem drogi - przez większość czasu widzimy wędrówkę chłopców, przez co może kojarzyć się z Homerowskim eposem. Pewnie też nie bez powodu jeden z braci ma imię, kojarzące się z mitologicznym podróżnikiem, Odyseuszem. Tak jak król Itaki, tak i dwaj młodzi wędrowcy spotykają na swej drodze wiele przeciwności losu, piętrzące się problemy, ale również poznają sprzymierzeńców, którzy pomagają w zdobyciu upragnionego celu.

Film jest według mnie współczesną epopeją - opowieścią o dojrzewaniu, pragnieniu miłości i odkryciu prawdy oraz o tolerancji, której wciąż jest tak mało.

Fajna grecka bajeczka :-)

Całkiem sympatyczny film...
Grecka bajeczka choć momentami lekko się dłuży...
ale warto obejrzeć ! moja ocena 4/5 :-)

krótka recenzja:)

nie będę pisał długiej recenzji jak moi przedmówcy. Oni już wszystko napisali. Moja będzie krótka:) do filmu podchodziłem sceptycznie, miło mnie zaskoczył.

Już puentuje:) każdemu młodemu "homikowi" życzę taaaaakiego brata jak Oddy!!

Dany jest właśnie super

Ktoś tu widzę ma problem z "przegiętością" głównego bohatera. Nieładnie...

Przyjemnie się ogląda

Fabuła niby przewidywalna ale jednocześnie zaskakująca. Fajna muzyka, świetnie obsadzeni aktorzy, szczególnie Dany. Naprawdę fajny film :-)

To najdziwniejsza wariacja na temat "Alicji w Krainie Czarów", jaką widziałam. Trudno nawet powiedziec, co właściwie się wydarzyło, biorąc pod uwagę nawarstwienie metafor (Odyseusz!) or fakt, że jeden z głównych bohaterów jest ewidentnie chory psychicznie (schizofrenia nałożona na jakąś odmianę autyzmu?). Przy tym wszystkim film zdołał też pokazac panoramę społeczną współczesnej Grecji, wskazując lub sugerując poważne problemy trapiące społeczeństwo. Zdecydowanie warto obejrzec, powinno się jednak to robic z otwartym umysłem, ponieważ jeśli już na początku widzów odrzuca dziwaczne zachowanie chłopaka, prawdopodobnie cały film ich odrzuci. Spoiler: podejrzewam, iż w pewnym momencie chłopcy zginęli, i dalsze wydarzenia to tylko przedśmiertne omamy albo coś w tym stylu.

Realizm magiczny

Kocham Patty Pravo! Więc moja ocena jest supersubiektywna :D Film przyjemny, relaksujący, wciąga, bawi :) i chce się śpiewać!

grecki klimat, wspaniała muzyka

film przyjemny w odbiorze, wciągając historia młodego chłopaka i jego starszego brata. Przygoda w odwadze bycia sobą, dążenia do szukania prawdy, ale chyba o potrzebie przynależności, potrzebie miłości, o korzeniach każdego z nas...

Dziwny, ale fajny. Trochę realizmu fantastycznego. Ciekawe nakręcony, jakby nierzeczywisty. Godny obejrzenia. Jednak dla niektórych główny bohater może być za bardzo "przegięty" :)

film jak sen, dla ludzi, którzy potrafią i mają odwagę marzyć. Jeśli macie marzenia, warto go zobaczyć. Powrót do młodości i dzieciństwa, które nie zawsze były jasne i proste, w poszukiwaniu prawdy, której się nie odnajdzie. Ale myślę, że warto zapamiętać dialogi z króliczkiem.

Bardzo przyjemny grecki film artystyczny, prawie realistyczny, mało wiarygodny. Wspaniała gra aktorska bohatera króliczka Dido :)

Całkiem niezły, dość długi bo prawie dwu godzinny . Młodszy brat istna petarda , małoletnia ciotka szalejąca na ulicach i w klubach , zachowanie dość maniakalne i trochę kompulsywne wymachiwanie co rusz bronią , kłamczuszek. Za to starszy brat istne greckie a tu w filmie albańskie ciacho , rozumny choć hetero, ale jest na co popatrzeć . Film nota pełna 4ka .

Piękny .wzruszający komediodramat.Kolorowy chłopak z lizakiem,jego wybujała fantazja,oraz brat na którym zawsze można polegać.Wspomnę też króliczka,do którego chciało się tak bardzo przytulić.

warto obejrzeć :) ma swój…

warto obejrzeć :)
ma swój klimat, taki trochę magiczny wg mnie ;)