Konstytucja /
Ustav Republike Hrvatske

Strona archiwalna

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Konstytucja /
Ustav Republike Hrvatske

Ocena: 4.3 / 5 (185 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   tragikomiczna historia nietypowego trójkąta miłosnego
  •   wyjątkowo aktualny temat nietolerancji i nacjonalizmu
  •   daje wiarę w możliwość porozumienia mimo barier

Opis

Vjeko jest nauczycielem historii w liceum w Zagrzebiu. Otwarcie wyznaje nacjonalistyczne poglądy i głosi chwałę faszystowskich bojówek, do których w czasie wojny należał jego ojciec. Jednak skrywa także swoją drugą stronę - prywatnie jest gejem, a wieczorami czasem przebiera się za kobietę. Kiedy nieszczęśliwy splot okoliczności zbliży go z serbskimi sąsiadami, Vjeko będzie musiał zweryfikować swoje przekonania.

Niezwykle aktualny i odpowiadający polskiej rzeczywistości obraz trudnych społecznych relacji przesiąkniętych homofobią i nacjonalizmem. "Konstytucja" Rajko Grlićia pokazuje konflikty wynikające z nietolerancji i stawia nieoczywiste pytania na temat jej braków - między innymi o to, czy można być jednocześnie gejem i nacjonalistą.

Grand Prix dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

REPLIKA:
Faszyzujący nacjonalista, a w dodatku gej transwestyta głównym bohaterem? Czyżby kolejny depresyjny seans? A właśnie że nie! Reżyser Rajko Grlic mistrzowsko balansuje między komedią, a dramatem, wypełniając historię lekkością, ciepłem i nadzieją na zrozumienie ponad podziałami. (Daniel Oklesiński)

Obrazki

Komentarze

Bałkański melanż.. Przypomina "Paradę" ale tylko przypomina. Gorzki i mądry film. Warto obejrzeć.

Nareszcie film, który jest prawdziwy i nie próbuje niczego na siłę odtwarzać. Gratuluję wyboru.

Jak widze ten tytuł to od razu na myśl mi przychodzi ten ochydny KOD i te leśne dziadki co lataja i drą gęby "KON-STY-TUCJA". Bleeehhh

A wiesz Ty chociaz gnojku co to jest ta KON-STY-TU-CJA ??? Dla Ciebe pewnie słowo bez znaczenia a za konstytucję ludzie kiedyś ginęli żebyś Ty teraz mogł bezkarnie sobie pisać co Ci ślina na język przyniesie.
A przy okazji zajrzyj sobie czasem do słownika. Ohydny :-)

Tak. Warto zobaczyć (podobnie jak mówi jeden z forumowiczów) Film pouczający i poruszający. Element Ojciec-Syn, w oddali (bo nieżyjąca) Matka. Kochanek, który był Rodziną dla głównego bohatera. Nienawiść, można rzec gówniarska (mało rozumiejąca), relacja nauczyciel-uczeń i tu twarda kwestia, która ucznia mam nadzieje nauczyła na owe czasy, na czasy wszędzie gdzie się zdarzają (np. dzisiaj w Polsce)...tylko czego nauczyć ma? No i główny bohater Chorwat i policjant Serb, nie mający nic do osób LGBTQ jak odniosłam. Kto bardziej nauczył konstytucji? Chorwat Serba czy odwrotnie? A może obaj siebie? Jedynie to "niecudaczne" mieszkanie, które stało się ostatecznie celem.

Mądry i wzruszający.Czułość i podłość,humor i rozpacz,miłość do zwierząt i nienawiść do ludzi,poezja i rynsztok-wszystko tu znalazlem.Polecam

Oczywiście film fajny,ale opis...Jaki trójkąt miłosny?bo to że sąsiedzi go lubią to już trójkąt miłosny???a tak wgl.czemu film oznaczony jest "tylko dla dorosłych"? zero nagości,postacie troche czasem przeklinają,i główny bohater czasem przywdziewa sukienkę...to dlatego??? nie ogarniam.

Mądry,gorzki a zarazem pouczający film.Sedno sprawy to że tolerancja zawsze prowadzi do dobrego,a nie tolerancja do niczego.

Film dobry pod każdym względem , oprawa muzyczna także ciekawa a aktorstwo i fabuła sprawia ,że są momenty do śmiechu

Zobacz także