Przewoźnik /
La Leon

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Przewoźnik /
La Leon

Ocena: 3.7 / 5 (24 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Kino artystyczne. Film nagrodzony na licznych festiwalach.
  •   Okazja przyjrzenia się życiu osób homoseksualnych w miejscach całkowicie zapomnianych przez cywilizację.
  •   Uniwersalna opowieść o zmaganiach człowieka z naturą i człowieka z drugim człowiekiem.

Opis

Dwaj mężczyźni, dwie przeciwstawne siły: wrażliwość i brutalność. Między nimi musi dojść do konfrontacji.

Ten czarno-biały film argentyńskiego reżysera Santiago Otheguy’a zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu w Turynie oraz specjalne wyróżnienie w konkursie TEDDY AWARD, nominowany był przez Argentyńską Akademię Filmową za najlepszy debiut oraz przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za debiut, zdjęcia i muzykę. W Polsce prezentowany był na festiwalu Nowe Horyzonty.

Delta Parany, Ameryka Południowa. W labiryncie rzek i strumieni, z dala od cywilizacji, w dzikim świecie zmysłów, Alvaro prowadzi skromne i samotne życie. Ścinanie trzciny i łowienie ryb to jego codzienna praca. Jego homoseksualność i zamiłowanie do książek sprawiły, że przez miejscowych uważany jest za człowieka łagodnego i wrażliwego.

Jedyną łączność między ogromnym obszarem kanałów i małych wysepek a stałym lądem i miastem zapewnia prom „La Leon”. Kieruje nim porywczy El Turu, dla którego przemoc jest stałym elementem kontaktu z drugim człowiekiem.

El Turu postrzega odmienność Alvaro jako zagrożenie i jest zdeterminowany, żeby go prześladować.

Obrazki

Komentarze

Cruising w dżungli

Maciej Badura w e-splot o PRZEWOŹNIKU:

"Argentyna jest krajem, w którym geje i lesbijki mogą wchodzić w związki małżeńskie, adoptować dzieci i służyć w wojsku. Prawa (choć nie wszystkie) mniejszości seksualnych są tu respektowane i chronione prawnie od kilku już lat, a praktyki homoseksualne zostały zdepenalizowane w 1887 roku. Nic więc dziwnego, że kino LGBT ma się w tym regionie całkiem nieźle i stara się opowiadać historie nieco bardziej skomplikowane niż te, na które możemy liczyć w nielicznych rodzimych produkcjach na ten temat."

Więcej tutaj: http://www.e-splot.pl/index.php?pid=articles&id=2494

bardzo nastrojowy. nie polecam jeśli ktoś lubi wyłącznie kino akcji.

Mało co widziałem

bo ekran jest stale prawie w pełni zaciemniony i widać jedynie kontury postaci. Nie mam pojęcia kto kogo na końcu zastrzelił, film jest przekombinowany "artystycznie" i te wieczne ciemności (prawie całkowite) na ekranie. Z biedą to obejrzałem. Nie polecam.

niezwykły film

Film wart obejrzenia, ale trzeba mieć na takie, artystyczne kino nastrój, to spokojna opowieść o człowieczeństwie, homoseksualizm jest tylko podkreśleniem charakteru opowieści na której rysuje się brutalność dnia codziennego i miłość

Zobacz także