Pułapka z celuloidu /
Celluloid Closet

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Pułapka z celuloidu /
Celluloid Closet

Ocena: 4.3 / 5 (48 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Po tym filmie inaczej się patrzy na wszystkie inne filmy.
  •   Spora dawka historii światowego kina w przystępnej i atrakcyjnej formie.
  •   Najbardziej znani hollywoodzcy twórcy filmowi opowiadają o postaciach homoseksualnych w kinie.

Opis

Kultowy film dokumentalny pokazujący, jak przemycano postacie lesbijek i gejów w kinie hollywoodzkim, kiedy było to zakazane. Na ekranie między innymi Gore Vidal, John Schlesinger, Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg.

Kino ma ponad sto lat, a filmowe postacie homoseksualne towarzyszą nam od samego początku - istniały nawet za czasów Kodeksu Haysa, który zakazywał pokazywania "perwersji seksualnej".

Od komediowych zniewieściałych mężczyzn po lesbijki-wampiry, od żałosnych "ciot" po sadystyczne drapieżniki, Hollywood zarówno odzwierciedlał, jak i definiował to, jak reszta świata myśli o homoseksualizmie i jak odbiera rolę mężczyzny lub kobiety.

Film zawiera fragmenty ponad 100 hollywoodzkich produkcji oraz wywiady z wieloma filmowcami i gwiazdami, którzy je stworzyli (w tym z Tomem Hanksem, Shirley MacLaine, Susan Sarandon, Whoopi Goldberg i Gore Vidalem).

"Pułapka z celuloidu" to epicka opowieść - zaskakująca, zabawna i wstrząsająca. Pokazuje obrazy z Hollywood w zupełnie nowym świetle, burzy seksualne mity i zmusza do zastanowienia się nad podejściem do seksualności w XX wieku.

Obrazki

Komentarze

Nudy

Film dokumentalny sprzed 18 lat. Obejrzeć można ale to ma mi być premiera. Ogladałem to gdzieś w TV.

Nie zgadzam sie z szumiastym jest wile klasyków nie przetłumaczonych których chce zobaczyć ,,Parting Glances'' albo gdy nie out nie obejrzałbym wspólna sprawę

Hstoria kinematografii LGBT

Dokument opowiadający o historii kinematografii LGBT w USA ciekawy.

wyłączanie napisów

Przydała by się w playerze opcja wyłączania napisów. W powyższym dokumencie zakrywały wiele tytułów filmów.

film do przeceny

Nudny ma też sporo racji, mało świeże dokumenty sprzed dekad powinny być zdecydowanie tańsze.

Ten dokument otwiera oczy!

Pokazuje ukryte treści homoseksualne w hollywoodzkich klasykach typu "Ben Hur" czy u Hitchcocka. Nie pomyślałbym, że tyle tego było. "Celluloid Closed" świetnie się ogląda. Dużo cennych informacji dla wszystkich, którzy interesują się historią filmu. Dla mnie - SUPER!

Wybitny!

Trzeba obejrzeć! Wstyd nie znać. Mnóstwo smaczków i ciekawostek. Jedna z najlepszych pozycji na outfilmie zdecydowanie warta obejrzenia.

Film stanowi moim zdaniem dobre wprowadzenie do zagadnienia, jednakże sam zawiera mało treści odnośnie konkretnych przypadków i raczej zachęca do własnych badań niż podaje materiał na tacy. Niemniej zawsze od czegoś trzeba zacząc, nie mówiąc już, że był do pierwszy taki film w swoim rodzaju.

Zobacz także