Dziewczyna, która została królem /
The Girl King

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Dziewczyna, która została królem /
The Girl King

Ocena: 4.1 / 5 (25 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   historia jednej za najważniejszych kobiet w historii Europy
  •   portret silnej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn
  •   wielkie konflikty: religia i konwenanse kontra rozum i namiętność

Opis

Szwecja, rok 1632. Jako sześciolatka, Krystyna Wazówna zostaje następczynią swego ojca Gustawa Adolfa po jego śmierci na polu bitwy. Krystyna dorasta na konserwatywnym dworze luteriańskim. Odrzucona przez matkę, zdominowana przez mężczyzn, od dziecka przedkłada naukę władania szpadą nad kobiece rozrywki.

Wstępując na tron w wieku lat osiemnastu, obiecuje podtrzymać tradycję i poślubić ciotecznego brata, syna przyrodniej siostry Gustawa Adolfa – Karola Gustawa. Nie wywiązuje się jednak z obietnicy, odmawia również licznym adoratorom. Spiskujące otoczenie widzi w hrabinie Ebbie, którą Krystyna wydaje się być zainteresowana, klucz do kontrolowania ekscentrycznej, androgynicznej królowej. Spiskowcy nie doceniają jednak przenikliwego umysłu władczyni, rozmiłowanej zarówno w podwładnej, jak i w kartezjańskiej idei „wolnej woli”.

Fascynująca postać królowej Krystyny (o mały włos a zostałaby królową Polski) dzięki której Szwecja zyskała pokój, rozwój intelektualny oraz kulturowy. W rolę jej ukochanej Ebby wciela się Sarah Gadon (Grace i Grace, Cosmopolis, NIebezpieczna metoda)

Obrazki

Komentarze

Zobaczcie a potem poczytajcie.

Zaskoczenie :
Ten film zawiera historię tak nieprawdopodobną , że wydała mi się naciąganą w stronę "ideologii" gender, i żeby to wyjaśnić zajrzałem do wikipedii , aby zdemaskować wybujałą wyobraźnię scenarzysty i reżysera : nie napiszę co znalazłem , bo byłby to spoiler.

to jest historia i jak każda ma zwolenników i przeciwników. Wiki, proste i dobre źródło ale nie pokazuje złożoności. Polecam podróż do Szwecji, zapoznanie się z jej historią od korzeni i wtedy ukażą się wszystkie odcienie szarości . Pozdrawiam. G

jeśli

Jeśli jesteś nowoczesnym,wyluzowanym,trzepoczącym rzęsami gejem z wielkich miast - film cie zanudzi dużą ilością eminencji,purpuratów,poświeceń dla dobra ogółu i trzymaniu swych zachcianek na wodzy.Jeśli jednak pochodzisz z zapyziałej polskiej prowincji na pewno ucieszy cie fakt,że nawet w wielkim świecie nie ma lekko kto lubi nie to co wszyscy

gniot

Ckliwy gniot. Bez cienia prawdy psychologicznej. Bzdury faktograficzne pomijam, bo to film nibyfabularny a nie popularno-naukowy.

Piękny Bardzo poruszająca i…

Piękny
Bardzo poruszająca i klimatyczna historia. Nic w życiu nie jest łatwe ani czarno-białe. Prawdziwy. Obok "Carol" mój ulubiony film o tematyce kobieco-kobiecej, chociaż w tym obrazie to bardziej historia jednostki dojrzewającej do kreowania własnego losu.
Gorąco polecam

Film rewelacyjny! Nie lubie filmow historycznych, a ten jest mega. Wciągający od razu, piekny watek miłosny, Najlepszy film na outfilm! Polecam w 100%

Inni też potrafią nakręcić „Koronę Królów”🤣🤣🤣 Realizacyjny koszmar.

O ile historia ciekawa i mocno wciągająca, o tyle środki artystyczne już niekoniecznie... Zbyt wiele tu półśrodków i teatralności!!! A do 'Elizabeth' daleko!!!

Zobacz także