Festiwal Sundance na Outfilmie

Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu Sundance. To prawdopodobnie najważniejsze święto kina niezależnego zainicjował w 1978 roku Robert Redford. Kolejne edycje imprezy na przestrzeni dekad wylansowały wiele znakomitych filmów i reżyserów. Dziś chcemy Wam polecić kilka tytułów z naszej kolekcji, które pojawiły się na tym znakomitym festiwalu.

Festiwal Sundance na Outfilmie

CZASY HARVEY'A MILKA to świetny, nagrodzony Oscarem i Nagrodą Specjalną w Sundance dokument o aktywiście, który zmienił bieg historii. Tytułowy bohater jako pierwszy na świecie zdeklarowany homoseksualny polityk przyczynił się do walki z nienawiścią względem mniejszości. Swoją niezwykłą determinację przypłacił niestety życiem ginąc z rąk innego polityka 

ZOSTAŃ ZE MNĄ z 2012 roku opowiada o zmaganiach dwóch mieszkańców Nowego Jorku z miłością, przyjaźnią i uzależnieniem. Osadzona w latach 90-tych historia porusza i wywołuje nostalgię za tym, co utracone. Poza świetnym przyjęciem na festiwalu Sundance, obraz był też laureatem na Berlinale zdobywając nagrodę Teddy za najlepszy film. 

 

"Zostań ze mną"

 "Zostań ze mną"

 

NIEZNAJOMY NAD JEZIOREM to jeden z bardziej skandalizujących filmów 2014 roku. Ten thriller przywołujący na myśl dzieła Polańskiego i Hitchcocka igrał z gatunkowymi konwencjami opowiadając historię morderstwa na... gejowskiej plaży. Odważne sceny, czarny humor i dobre aktorstwo zaowocowało m.in. dwiema nagrodami w Cannes i udziałem w oficjalnej selekcji Sundance.

MANDARYNKA to film, który podbił serca krytyków nie tylko na Sundance, ale i na wielu innych festiwalach. Ta buntownicza, szalona opowieść nagrana w całości iPhone'em była również wymieniana jako potencjalny kandydat do tegorocznych Oscarów. Mimo braku nominacji uznawana jest za jeden z najlepszych filmów 2015 roku. 

 

"Mandarynka"

 "Mandarynka"

 

PARAGRAF 175 to wyróżniony na Berlinale i nagrodzony na festiwalu Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20.XX wieku był homoseksualnym rajem. Prześladowania homoseksualistów, a następnie eksterminacja, jakie mały miejsce w latach 1933-45 sprawiły, że do 2000 roku przetrwało zaledwie 10 osób. Na film składają się wstrząsające wyznania kilku z nich.

VIVA, którą na Sundance pokazywano w sekcji Spotlight, oczarowała widzów na wielu festiwalach na całym świecie (w Polsce nagrodziła ją publiczność Transatlantyku). Historia młodego Kubańczyka, który pragnie zostać drag queen była także oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

LATO SANGAILE to film, który łączy w sobie cechy bardzo bliskie wielbicielom festiwalowego kina. Artystyczne zdjęcia, hipnotyzująca muzyka, subtelna, nieco dramatyczna historia i naturalne aktorstwo sprawiły, że obraz świetnie odnalazł się na Sundance. Historia młodej, zagubionej dziewczyny z Litwy to przykład pierwszorzędnego niezależnego europejskiego kina.

 

"Lato Sangaile"

"Lato Sangaile"

Dodano: czw., 2017-01-19 12:47 , ostatnia zmiana: wt., 2017-06-13 04:05