Inxeba. Zakazana ścieżka /
Inxeba

Inxeba

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Inxeba. Zakazana ścieżka /
Inxeba

Ocena: 3.7 / 5 (193 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   konflikt indywidualnych pragnień i konserwatywnych wartości
  •   odkrywa tajne, praktykowane do dziś rytuały męskiej inicjacji
  •   pokazuje los wielu gejów w RPA

Opis

W niektórych rejonach RPA do dziś praktykuje się rytuał męskiej inicjacji, którego przebieg jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Jednym z jej strażników jest Xolani, który raz do roku wraca w rodzinne strony i jako mentor pomaga młodym uczestnikom obrzędu. Jego nowy podopieczny, Kwanda, na co dzień żyje w mieście i ma niewiele wspólnego z tradycjami swoich przodków. Pod presją ojca zgadza się wziąć udział w ceremonii. Szybko jednak odkrywa prawdziwe intencje Xolaniego i kwestionuje sens całego rytuału.

INXEBA to film, który uderza w stereotypowy obraz męskości czarnoskórych utrwalany przez światowe i afrykańskie kino. Ujawnia przebieg tradycyjnego rytuału męskiej inicjacji, wciąż objętego w RPA kulturowym tabu (swego czasu przełamał je Nelson Mandela, opisując to doświadczenie w swojej autobiografii). Choć reżyser John Trengove, jako biały człowiek, nie przeżył go na własnej skórze, zadbał o jak największy autentyzm przedstawianych wydarzeń. Zaangażował wyłącznie mężczyzn, którzy sami przeszli rytuał w młodości – jedynym wyjątkiem jest Niza Jay Ncoyini - filmowy Kwanda kwestionujący sens całego obrzędu. INXEBA pozwala zobaczyć starcie plemiennej tradycji i osobistej wolności z najbliższej możliwej perspektywy.

Film znalazł się na shortliście 10 nominacji do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Obrazki

Komentarze

Miało być kontrowersyjnie, było bardzo zwyczajnie. Myślę, że na zwykłej szkolnej wycieczce geje czują się bardzo podobnie, słyszą plotki na swój temat, śmiechy i podchwytliwe pytania. Wszędzie jest to samo i wszędzie inność boryka się z tymi samymi problemami. Mimo wszystko, warto obejrzeć.

Jak widać gejowskie ścieżki jednakowo pokręcone pod każdą szerokością geograficzną.

przejmujący, surowy i trudny, ale zdecydowanie warto go zobaczyć - bardzo dużo mówi także o nas samych. 5/5

super, chociaż koniec zaskakujący do tego stopnia, że wyrwało się mi o ku...wa! Niestety film jest bardzo smutny.......

Bardzo ciekawy i poruszający film z motywem powrotu w rodzinne strony i migracji do większego miasta, która ma być emancypacyjna.

Bardzo poruszający film. Ciekawa historia, czasem banalna, jednakże całość oceniam 4/5. Zaliczam do grona ulubionych. Z chęcią jeszcze powrócę do tego filmu.

wymaga dużo determinacji aby dotrwać do końca

Zobacz także