Inxeba. Zakazana ścieżka /
Inxeba

Inxeba

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Inxeba. Zakazana ścieżka /
Inxeba

Ocena: 3.4 / 5 (40 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   konflikt indywidualnych pragnień i konserwatywnych wartości
  •   odkrywa tajne, praktykowane do dziś rytuały męskiej inicjacji
  •   pokazuje los wielu gejów w RPA

Opis

W niektórych rejonach RPA do dziś praktykuje się rytuał męskiej inicjacji, którego przebieg jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Jednym z jej strażników jest Xolani, który raz do roku wraca w rodzinne strony i jako mentor pomaga młodym uczestnikom obrzędu. Jego nowy podopieczny, Kwanda, na co dzień żyje w mieście i ma niewiele wspólnego z tradycjami swoich przodków. Pod presją ojca zgadza się wziąć udział w ceremonii. Szybko jednak odkrywa prawdziwe intencje Xolaniego i kwestionuje sens całego rytuału.

INXEBA to film, który uderza w stereotypowy obraz męskości czarnoskórych utrwalany przez światowe i afrykańskie kino. Ujawnia przebieg tradycyjnego rytuału męskiej inicjacji, wciąż objętego w RPA kulturowym tabu (swego czasu przełamał je Nelson Mandela, opisując to doświadczenie w swojej autobiografii). Choć reżyser John Trengove, jako biały człowiek, nie przeżył go na własnej skórze, zadbał o jak największy autentyzm przedstawianych wydarzeń. Zaangażował wyłącznie mężczyzn, którzy sami przeszli rytuał w młodości – jedynym wyjątkiem jest Niza Jay Ncoyini - filmowy Kwanda kwestionujący sens całego obrzędu. INXEBA pozwala zobaczyć starcie plemiennej tradycji i osobistej wolności z najbliższej możliwej perspektywy.

Zdjęcia

Komentarze

Miało być kontrowersyjnie, było bardzo zwyczajnie. Myślę, że na zwykłej szkolnej wycieczce geje czują się bardzo podobnie, słyszą plotki na swój temat, śmiechy i podchwytliwe pytania. Wszędzie jest to samo i wszędzie inność boryka się z tymi samymi problemami. Mimo wszystko, warto obejrzeć.

Jak widać gejowskie ścieżki jednakowo pokręcone pod każdą szerokością geograficzną.

przejmujący, surowy i trudny, ale zdecydowanie warto go zobaczyć - bardzo dużo mówi także o nas samych. 5/5

super, chociaż koniec zaskakujący do tego stopnia, że wyrwało się mi o ku...wa! Niestety film jest bardzo smutny.......