Konstytucja /
Ustav Republike Hrvatske

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Konstytucja /
Ustav Republike Hrvatske

Ocena: 4.3 / 5 (135 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   tragikomiczna historia nietypowego trójkąta miłosnego
  •   wyjątkowo aktualny temat nietolerancji i nacjonalizmu
  •   daje wiarę w możliwość porozumienia mimo barier

Opis

Vjeko jest nauczycielem historii w liceum w Zagrzebiu. Otwarcie wyznaje nacjonalistyczne poglądy i głosi chwałę faszystowskich bojówek, do których w czasie wojny należał jego ojciec. Jednak skrywa także swoją drugą stronę - prywatnie jest gejem, a wieczorami czasem przebiera się za kobietę. Kiedy nieszczęśliwy splot okoliczności zbliży go z serbskimi sąsiadami, Vjeko będzie musiał zweryfikować swoje przekonania.

Niezwykle aktualny i odpowiadający polskiej rzeczywistości obraz trudnych społecznych relacji przesiąkniętych homofobią i nacjonalizmem. "Konstytucja" Rajko Grlićia pokazuje konflikty wynikające z nietolerancji i stawia nieoczywiste pytania na temat jej braków - między innymi o to, czy można być jednocześnie gejem i nacjonalistą.

Grand Prix dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Zdjęcia

Komentarze

Bałkański melanż.. Przypomina "Paradę" ale tylko przypomina. Gorzki i mądry film. Warto obejrzeć.

Nareszcie film, który jest prawdziwy i nie próbuje niczego na siłę odtwarzać. Gratuluję wyboru.

Jak widze ten tytuł to od razu na myśl mi przychodzi ten ochydny KOD i te leśne dziadki co lataja i drą gęby "KON-STY-TUCJA". Bleeehhh

A wiesz Ty chociaz gnojku co to jest ta KON-STY-TU-CJA ??? Dla Ciebe pewnie słowo bez znaczenia a za konstytucję ludzie kiedyś ginęli żebyś Ty teraz mogł bezkarnie sobie pisać co Ci ślina na język przyniesie.
A przy okazji zajrzyj sobie czasem do słownika. Ohydny :-)

Tak. Warto zobaczyć (podobnie jak mówi jeden z forumowiczów) Film pouczający i poruszający. Element Ojciec-Syn, w oddali (bo nieżyjąca) Matka. Kochanek, który był Rodziną dla głównego bohatera. Nienawiść, można rzec gówniarska (mało rozumiejąca), relacja nauczyciel-uczeń i tu twarda kwestia, która ucznia mam nadzieje nauczyła na owe czasy, na czasy wszędzie gdzie się zdarzają (np. dzisiaj w Polsce)...tylko czego nauczyć ma? No i główny bohater Chorwat i policjant Serb, nie mający nic do osób LGBTQ jak odniosłam. Kto bardziej nauczył konstytucji? Chorwat Serba czy odwrotnie? A może obaj siebie? Jedynie to "niecudaczne" mieszkanie, które stało się ostatecznie celem.

Mądry i wzruszający.Czułość i podłość,humor i rozpacz,miłość do zwierząt i nienawiść do ludzi,poezja i rynsztok-wszystko tu znalazlem.Polecam

Zobacz także