Lola /
Lola vers la mer

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Lola /
Lola vers la mer

Ocena: 4.3 / 5 (144 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   nagradzany i doceniany przez krytyków
  •   transpłciowość opowiedziana z dużą wrażliwością
  •   trudne relacje rodzinne

Opis

Lola skończyła niedawno 18 lat, jest dziewczyną, która przechodzi tranzycję i właśnie dowiedziała się, że została zakwalifikowana na operacje z nią związane. Niestety krótko po tym przyszła też informacja, że zmarła jej ciężko chora mama, która do tej pory jako jedyna pomagała jej finansowo. Spełniając ostatnie życzenie mamy, Lola i jej ojciec (świetna rola gwiazdy francuskiego kina, nagrodzonego w Cannes za „Pianistkę”- Benoit'a Magimel'a), który wcześniej wyrzucił ją z domu i z którym nie miała kontaktu od dwóch lat, wyruszają do ich rodzinnego domu, aby zawieźć tam prochy. Podczas wspólnej podróży muszą wrócić do niezagojonych ran, ale też zmierzyć się razem z nowymi wyzwaniami.

Film zdobył dwie statuetki Magritte (belgijski Oscar) dla najbardziej obiecującej aktorki dla Myi Bollaers za najlepszą scenografię, był nominowany co Cesara w kategorii: najlepszy film zagraniczny. 

 

Obrazki

Komentarze

Lola jest niegrzeczną trans prawie dziewczyną. Film pokazuje jak tranzycję widzi jej ojciec.
Lola widzi ojca jako potwora i próbuje usprawiedliwić swoją niegrzeczność postępowaniem ojca. Z biegiem filmu ojciec okazuje się nie być aż tak zły. Obie strony po prostu nie rozumieją się.
Film pokazuje, że uchodzące za tolerancyjne zachodnie kraje UE wcale takie nie są: aptekarz i policjant wykazali się chamstwem i homofobią :(

Tematyka trans w kinie nie…

Miałem szczęście obejrzeć ten film gdzie indziej z lektorem! Tematyka trans w kinie nie należy do moich zainteresowań, lecz zdarzają się filmy z tej kategorii, jak ten, które poruszają wspólne wartości i problematykę np. odrzucenia i braku akceptacji. Film dobrze zrobiony i poruszający, zwłaszcza scena na dworcu kolejowym, gdy Lola podbiega do ojca, by go uściskać, potrzeba ojcowskiej bliskości wzięła górę. Polecam!

Film o trudnym życiu, o tym, że nie wszytko jest tym czym się wydaje, o tym jak trudna jest miłość ojca i jakie konsekwncjie pociąga za sobą rezygnacja z siebie. Film w każdym aspekcie dobry, a zdjęcia i reżyseria wybjają się in plus.

Bardzo dobry film, polecam.

Smutny film o trudnych relacjach między ojcem i synem trans.Może po pewnym czasie uświadomi sobie i się pogodzi z tym ,że nie ma już syna ,a ma córkę.

Zobacz także