Nagrody Teddy na outfilmie

Niebawem poznamy laureatów 65. Berlinale, a wśród nich również najlepsze filmy LGBT wyróżnione nagrodami Teddy. Czekamy niecierpliwie na wyniki, a w międzyczasie przypominamy filmy nagrodzone „niedźwiadkami”, które możecie zobaczyć na outfilmie.

Nagrody Teddy na outfilmie

13 lutego już po raz 29. zostaną rozdane nagrody Teddy. Nagrody te przyznawane są przez niezależne jury najlepszym filmom o tematyce LGBT biorącym udział we wszystkich sekcjach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Teddy to oficjalna nagroda Berlinale. Pierwszego „niedźwiadka” otrzymał Pedro Almodóvar za film PRAWO POŻĄDANIA.

Ostatnimi laty udało nam się pozyskać dla Was kilka filmów, które zostały wyróżnione nagrodami Teddy. Czekając na tegoroczne wyniki warto je tutaj przypomnieć.

 

W kręgu – najlepszy dokument 2014

Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „Der Kreis”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy w kręgu społeczności „Der Kreis” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.

Premiera w kinach i na outfilmie 10 kwietnia. Zobacz więcej.

 

W jego oczach – najlepszy film 2014

Leonardo jest niewidomym nastolatkiem, który chciałby uniezależnić się od swojej nadopiekuńczej mamy. Planuje wyjechać na semestr do zagranicznej szkoły, co nie do końca podoba się jego przyjaciółce Giovanie. Kiedy w klasie pojawia się nowy uczeń Gabriel, Leonardo doświadcza uczucia, które każe mu przemyśleć jeszcze raz plany związane z wyjazdem.

Zobacz więcej.

 

W imię – najlepszy film i nagroda czytelników magazyny Siegessäule 2013

Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

Zobacz więcej.

 

Parada – nagroda czytelników magazyny Siegessäule 2012

Biserka, narzeczona serbskiego mafiosa Limuna, żąda spektakularnego, ekstrawaganckiego ślubu. Według niej może go zorganizować jedynie popularny reżyser teatralny Mirko, zdeklarowany gej. Ten jednak jest zajęty walką o  prawa mniejszości i przygotowywaniem Parady Równości w Belgradzie. To trudna sprawa, bo poprzednie próby marszu spotkały się z atakami skrajnych prawicowców, a policja odmawia ochrony. W zamian za obietnicę organizacji ślubu Limun niechętnie zgadza się zapewnić gejom bezpieczeństwo podczas parady. Rekrutuje pomocników spośród byłych bałkańskich kombatantów wojennych – obecnie swoich drogich przyjaciół. Wszyscy stają przeciwko agresorom jak siedmiu samurajów…

Zobacz więcej.

 

Zostań ze mną – najlepszy film 2012

Nowojorskie środowisko artystyczne w latach 90-ych. Twórca filmów dokumentalnych Erik (znany z „Braterstwa” , nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Thure Lindhardt) i prawnik Paul (Zachary Booth, znany z prezentowanego w zeszłym roku w Wenecji „Czarnego konia”) umawiają się na przygodne spotkanie, z którego rodzi się prawdziwe uczucie. Na początku wszystko układa się świetnie, powoli jednak pojawiają się pierwsze rysy. W ich prawie dziesięcioletnim związku pełnym wzlotów, upadków i toksycznych relacji, Erik próbuje określać własne granice i walczyć o swoją godność, by pozostać w zgodzie ze sobą.

Zobacz więcej.

 

Nieobecny – najlepszy film 2011

16-letni Martin (Javier de Pietro) uczęszcza na zajęcia z pływania, które prowadzi młody nauczyciel Sebastian (Carlos Echevarria). Chłopak zaczyna obsesyjnie pożądać instruktora. Podczas jednego z treningów narzeka na ból w oku, nauczyciel zabiera go do szpitala. Na miejscu okazuje się, że to nic poważnego, chłopak może wrócić do domu. Sebastian odwozi go, jednak zastają zamknięte drzwi. Nauczyciel proponuje, że zabierze Martina na noc do siebie. Po przestąpieniu progu chłopak zaczyna zachowywać się dwuznacznie, prowokować nauczyciela. Sebastian to wyczuwa, zaczyna zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji swojej pochopnej decyzji.

Zobacz więcej.

 

Paszcza wilka – najlepszy dokument 2010

Enzo i Mary poznali się w więzieniu. Enzo trafił tam za zabójstwo policjanta, Mary za problemy z narkotykami. Obecnie żyją w Genui, w zakazanej dzielnicy prostytucji. Są razem od 20 lat. Reżyser Pietro Marcello spotkał ich dzięki jezuickiej fundacji, która pomaga ludziom żyjącym na marginesie społeczeństwa. W swoim filmie w szczery i poruszający sposób pokazuje, że pomimo wszystkich przeciwieństw, można znaleźć szczęście przy boku kochanej osoby.

Zobacz więcej.

 

Przewoźnik – specjalna nagroda jury 2007

Delta Parany, Ameryka Południowa. W labiryncie rzek i strumieni, z dala od cywilizacji, w dzikim świecie zmysłów, Alvaro prowadzi skromne i samotne życie. Ścinanie trzciny i łowienie ryb to jego codzienna praca. Jego homoseksualność i zamiłowanie do książek sprawiły, że przez miejscowych uważany jest za człowieka łagodnego i wrażliwego. Jedyną łączność między ogromnym obszarem kanałów i małych wysepek a stałym lądem i miastem zapewnia prom „La Leon”. Kieruje nim porywczy El Turu, dla którego przemoc jest stałym elementem kontaktu z drugim człowiekiem. El Turu postrzega odmienność Alvaro jako zagrożenie i jest zdeterminowany, żeby go prześladować.

Zobacz więcej.

 

Maximo Oliveros rozkwita – najlepszy film 2006

Maximo ma 12 lat. Mieszka z ojcem i braćmi w filipińskich slumsach. Wcześnie osierocony przez matkę, wychowywany w trudnym środowisku, nie zna innego życia, poza tym jakie go otacza. Kiedy na jego drodze pojawia się młody policjant, nielubiany wśród miejscowej ludności za swoją uczciwość, życie chłopca zmienia się. Bardzo szybko zakochuje się w policjancie - idealiście, poznaje nowy, uczciwy model życia.

Zobacz więcej.

 

Paragraf 175 – najlepszy dokument 2000

Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie. W latach 1933-45 sto tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych 100 tysięcy przeżyły 4 tysiące, w roku 2000 żyło 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz tamtych czasów.

Zobacz więcej.

 

Połapka z celuloidu – najlepszy dokument 1996

Kultowy film dokumentalny pokazujący, jak przemycano postacie lesbijek i gejów w kinie hollywoodzkim, kiedy było to zakazane. Na ekranie między innymi Gore Vidal, John Schlesinger, Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg.

Zobacz więcej.

 

Życzymy miłego oglądania i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu w tym roku.

Dodano: pon., 2015-02-02 13:26 , ostatnia zmiana: wt., 2017-06-13 04:05