Przedstawiam Wam 6 moich ulubionych filmów:
“Another gay movie”
No to zaczynamy od guilty pleasure. Wszyscy w biurze wiedzą jak bardzo uwielbiam ten film. Jako dziecko lat 90, oglądałam z rodzeństwem “Straszny film” czy “American pie”. I jak powstała prześmiewcza, GEJOWSKA wersja tego typu komedii, musiałam znaleźć dla niej w sercu specjalne miejsce. Totalnie niepoprawna, kiczowata, przestereotypizowana i cudownie zagrana.
No i do tego już klasyk. Must see!

“Tęsknię za Tobą”
Wstrząsnął mną. Treść, forma, uniwersalność. Okazuje się, że polski konserwatyzm pojawia się też w Boliwii! Wielu aktorów grających Gabriela to wielość historii moich przyjaciół, ich coming outów, rodzin, spotkań na ulicy z nietolerancją. Za każdym razem, tak samo mnie wzrusza.
Marzy mi się żeby oryginalny spektakl, na którego podstawie powstał film, został przeniesiony do polskich teatrów. I było o nim tak samo głośny!

“Man made”
Na studiach odkryłam swoją miłość do filmów dokumentalnych, zwłaszcza tych, które przenoszą mnie w nieznany świat, do którego normalnie nie miałabym dostępu. W “Man made” czuje się czasem podglądaczem, czasem przyjaciółką bohaterów, którzy dążą do swojego celu - dla jednego to zwycięstwo, dla innego sam udział w jedynych kulturystycznych zawodach trans. Ich droga, pasja są dla mnie niezwykłą inspiracją.

“12 punktów: bombowe kulisy konkursu”
Jako ogromna fanka Eurowizji, nie mogłabym zapomnieć o tym filmie i pięknym ukłonie w stronę konkursu. Jest miłości, jest inwigilacja i scena z “Titanica”. Może wydawać się, że wszystkiego będzie za dużo, ale to po prostu świetna dawka rozrywki. Rzucam wyzwanie: komu się uda skończyć film i nie śpiewać pod nosem “It’s only me and you, c'est tout” dostaje ode mnie order!

“Girl”
Napiszę to całkowicie subiektywnie - trans historie są tymi, które poruszają mnie najgłębiej, ponieważ nie potrafię wyobrazić sobie piekła jakim jest urodzenie się w złym ciele. Lara, mierzy się nie tylko z trudnym środowiskiem baletu i jego wymaganiami, ale przede wszystkim z dysforią własnego ciała. Piękna w filmie reprezentacja rodziny - wspierającej, czułej niezwykle buduje.
Genialna rola Victora Polstera! #yougogirl!

“Beyto”
Obiecałam sobie, że będę w tych opisach 100% szczera. Więc “Beyto”... pływacy, Dimitri, wszyscy piękni, dobrze się patrzy, każdemu kibicuje. Twist plot na końcu puszczający oczko do widzx, ściąga ciężar z całego dramatyzmu. No oni są po prostu HOT i trzeba ich oglądać.

 

Tęsknię za Tobą

Jorge nie miał kontaktu z synem odkąd ten wyemigrował z Boliwii do Nowego Jorku. Kiedy dowiaduje się o jego samobójstwie winą obwinia byłego chłopaka. Wyrusza do Stanów, aby dowiedzieć się prawdy.

Film był boliwijskim kandydatem do Oscara. Powstał na podstawie głośnej sztuki Rodrigo Bellotta z 2015 roku, opartej na prawdziwych wydarzeniach. Na ekranie pojawiają się m.in. Rossy de Palma (jedna z ulubionych aktorek Pedro Almodóvara), Oscar Martínez („Dzikie historie”), Rick Cosnett (serial „Flash”).

Man Made

Poruszający portret czterech mężczyzn transpłciowych, którzy przygotowują się do jedynych na świecie zawodów kulturystycznych dla osób transpłciowych. Pokonują codzienne wyzwania we współczesnym społeczeństwie - definiowania płci, męskości i prawdziwej miłości.

12 punktów: bombowe kulisy konkursu

Rasoul i Tarik byli w najlepszymi przyjaciółmi w dzieciństwie, jednak ich drogi rozeszły się, gdy Tarik wyoutował się w wieku 15 lat i został wykluczony ze swojej muzułmańskiej społeczności. 10 lat później już jako TJ - dumny, tęczowy piosenkarz, chce spełnić swoje marzenie o reprezentowaniu Francji w największym europejskim konkursie piosenki. Rasoul wybrał zaś radykalnie inną ścieżkę i jest członkiem organizacji terrorystycznej.

Girl

Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster.

Beyto

Beyto mieszka w Szwajcarii, pilnie się uczy i przygotowuje się do zawodów pływackich. Jest także szczęśliwie zakochany w swoim trenerze - Mike’u. Jednak gdy jego rodzice dowiadują się, że ich jedyny syn jest w związku z mężczyzną, postanawiają podstępem zwabić go do rodzinnej Turcji i ożenić z wybraną dla niego dziewczyną.

“Beyto” powstał na podstawie powieści "Hochzeitsflug"  autorstwa Yusufa Yeşilöza. Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Zurychu w 2020 roku. Na szwajcarskim Festiwalu Filmowym Solothurn zdobył Nagrodę Publiczności.