Pierwsza w 49-letniej historii dyrektorka artystyczna festiwalu w Gdyni

Dodano: wt., 2023-06-06 14:57 , ostatnia zmiana: śr., 2023-06-07 15:33

Wiemy kto będzie sprawował pieczę nad najbliższymi edycjami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2023-2025). Pierwszy raz od 49 lat istnienia wydarzenia wybrano dyrektorkę artystyczną - Joannę Łapińską.
Nowa organizatorka festiwalu ma bardzo bogate doświadczenie w branźy filmowej. W latach 2002-2016 była członkiem zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i pełniła również funkcję Dyrektorki Artystycznej festiwalu filmowego Nowe Horyzonty, jeszcze zanim zagościł na stałe we Wrocławiu. Od 2016 roku działała jako dyrektorka programowa Festiwalu Transatlantyk, natomiast w gdyński festiwal angażowała się od 2021 roku jako koordynatorka wydarzenia branżowego Gdynia Industry. Pracowała także jako ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego i Łódzkiej Komisji Filmowej.

Komisja Konkursowa podjęła jednogłośną decyzję o wyborze Łapińskiej 15. maja, ale ogłoszenie wyniku konkursu pojawiło się na stronie ministerstwa dopiero 5. czerwca. Opóźnienie tłumaczy się niedyspozycyjnością członków Komitetu Organizacyjnego spowodowaną wyjazdami zagranicznymi. To nie pierwsze zamieszanie związane z werdyktem w historii festiwalu. Tomasz Kolankiewicz, poprzednik Łapińskiej, nie był powoływany przez ministra Glińskiego cztery miesiące po wygraniu konkursu. Kontrowersje wzbudziło również skrócenie kadencji byłego dyrektora artystycznego pięć miesięcy przed czasem.

Pierwsza dyrektorka artystyczna daje jednak nadzieję na pozytywne zmiany, artystyczną odwagę i wysoką jakość gdyńskiego festiwalu. Choć nie ma doświadczenia filmowca, to posiada niebagatelne umiejętności oraz wiedzę w organizacji festiwali.

Trzymamy kciuki za nową dyrektorkę artystyczną i wyczekujemy zbliżającego się Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tegoroczna edycja odbędzie się 18-23 września.

Subskrybuj Outfilm
  • największy katalog filmów i seriali LGBT+ w Polsce
  • oglądaj i rozmawiaj o filmach
  • dołącz do outfilmowej społeczności
Subskrybuj teraz

Aktualności