Brytyjskie szkoły wycofują książki LGBT+ pod presją rodziców
W coraz większej liczbie brytyjskich szkół dochodzi do sytuacji, w której biblioteki stają się polem bitwy między rodzicami a edukatorami. Rodzice, którzy nie chcą, aby ich dzieci miały dostęp do książek o tematyce LGBT+ i z bohaterami LGBT+, wywierają nacisk na szkoły, aby usunęły te pozycje z bibliotek. Ten niepokojący trend, który przywędrował z USA, przybiera na sile – niektórzy rodzice posuwają się nawet do gróźb wobec bibliotekarzy. W połowie przypadków szkoły ulegają tej presji.
Z badań przeprowadzonych przez brytyjski dziennik The Independent oraz organizację Index on Censorship wynika, że ponad połowa (53%) bibliotek szkolnych w Wielkiej Brytanii spotkała się z prośbami rodziców o usunięcie książek poruszających tematykę homoseksualności i tożsamości płciowej. Na cenzurowanym znalazły się takie książki jak Julian jest syreną autorstwa Jessiki Love, opowiadająca o dziecku, które nie identyfikuje się z tradycyjnymi normami płciowymi i marzy o byciu syreną, czy ABC Pride autorstwa Louie Stowell, Elly Barnes i Amy Phelps, zawierająca przesłania takie jak „A jak Akceptacja” i „L jak Miłość”.
Według raportu, w połowie przypadków skargi rodziców prowadzą do faktycznego usunięcia książki z kolekcji bibliotecznej. Wiele bibliotekarek i bibliotekarzy opisuje sytuacje, w których rodzice grożą ich zwolnieniem, jeśli nie osiągną tego, czego żądają.
Rzecznik brytyjskiej organizacji LGBT+ Stonewall powiedział w rozmowie z The Independent: „Szkoły muszą zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do inkluzywnych materiałów edukacyjnych i książek, które odzwierciedlają świat, w którym żyjemy, oraz społeczności, do których należą. Odmowa możliwości zobaczenia siebie w książkach i materiałach edukacyjnych często prowadzi do tego, że młodzież LGBT+ czuje się zawstydzona i ma wrażenie, że musi ukrywać swoją tożsamość”.
Ataki na książki poruszające tematykę LGBT+ są w Stanach Zjednoczonych znacznie bardziej powszechne. Jeden z bibliotekarzy, który wziął udział w badaniu, zauważa podobieństwa do amerykańskich taktyk, gdzie konserwatywne organizacje wywołują kontrowersje wokół konkretnych książek, aby doprowadzić do ich usunięcia z bibliotek.
Ta sytuacja wpisuje się w szerszy trend konserwatywny, który stara się przedstawiać widoczność społeczności LGBT+ jako „szkodliwą dla dzieci” oraz oskarża osoby LGBT+ o „indoktrynację”. Negatywne skutki takiego myślenia są poważne i dlatego OUTfilm uważa, że warto o tym informować.
Jeśli interesują Cię tematy związane z walką o prawa osób LGBT+ w Wielkiej Brytanii, koniecznie obejrzyj dokument "Are You Proud?". To wciągająca lekcja historii ruchu LGBT+ w UK, pełna emocji i inspirujących momentów. Film ukazuje nie tylko brytyjskie realia, ale także porusza uniwersalne kwestie praw człowieka, aktualne na całym świecie, w tym także w Polsce. Nie przegap tego ważnego obrazu i wywiadu z reżyserem, który dzieli się swoją osobistą historią.
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze