Część outfilmowego katalogu to kino zaangażowane społecznie. W tej kolekcji znajdziecie filmy, które najbardziej bezpośrednio odwołują się do idei równości, tolerancji i do walki o prawa osób LGBT+. Część z nich to fabularne historie aktywistów, część to dokumenty komentujące ważne problemy. Wszystkie poruszają najważniejsze dla nas tematy - edukując i skłaniając do refleksji. Zapraszamy do obserwacji ruchów LGBT+ w poszczególnych państwach, m.in. "Are You Proud" w Wielkiej Brytanii, "Love in Action" w Stanach Zjednoczonych, "Gorzkie lata" we Włoszech i "Not a Boy, Not a Girl" w Australii (jeden z niewielu filmów podejmujących temat niebinarności!) Trudnym tematem w debacie publicznej pozostaje udział osób LGBT+ w sporcie - głos zabierają tutaj twórcy "Man Made" i "Krewetek w cekinach". O seksie, fetyszach i tematach tabu opowiadają "Chemsex", "Mr. Leather" oraz "Prawo do seksu". Warto poznać osoby, które wywalczyły i dalej walczą o nasze prawa, nawet gdy wiele ryzykują!

Stonewall, droga do równości

Czy to w Nowym Jorku, czy w Paryżu, co roku w czerwcu parady równości to szalone imprezy, podczas których muzyka rozbrzmiewa, zabawa opanowuje miasto, a brokat jest rzucany na wszystkie strony. Nie zawsze tak było. W 2020 roku przypadała pięćdziesiąta rocznica Gay Pride (pierwotnie nosiła ona nazwę Marsz z okazji Dnia Wyzwolenia Christopher Street) - był to pierwszy raz, kiedy geje i lesbijki dumnie wyszli na ulice, upamiętniając zamieszki w Stonewall, które nastąpiły rok wcześniej.

Krewetki w cekinach

Sportowa gwiazda i francuski mistrz olimpijski Matthias Le Golf pozwala sobie na homofobiczną uwagę podczas telewizyjnego wywiadu. Żeby być dopuszczonym do nadchodzących zawodów, musi przeprosić za swoją wypowiedź oraz… przygotować Krewetki w cekinach, amatorską gejowską drużynę piłki wodnej, do międzynarodowych rozgrywek Gay Games. Jednak ani Matthias, ani Krewetki nie są na to przygotowane.

Are You Proud?

Film dokumentalny o historii ruchu LGBT+ w Wielkiej Brytanii. Materiały archiwalne i najnowsze wywiady składają się na swoisty hołd dla społeczności, aktywistów i najważniejszych wydarzeń na drodze do zagwarantowania osobom LGBT+ ich fundamentalnych praw. Mimo osadzenia w brytyjskiej historii, „Are You Proud?” porusza uniwersalne kwestie praw osób LGBT+ i w ogóle praw człowieka i aktualnych zagrożeń, przed jakimi stajemy na całym świecie, również w Polsce.

Tom of Finland

Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności.

Man Made

Poruszający portret czterech mężczyzn transpłciowych, którzy przygotowują się do jedynych na świecie zawodów kulturystycznych dla osób transpłciowych. Pokonują codzienne wyzwania we współczesnym społeczeństwie - definiowania płci, męskości i prawdziwej miłości.

Not a Boy, Not a Girl

Dokument pokazujący świat młodych osób niebinarnych – sprzeciwiających się szufladkowaniu, życiu w narzuconych przez społeczeństwo normach. Nastolatkowie redefiniują tradycyjne postrzeganie płci i ich ról, aby każdy mógł być po prostu sobą.

Love in Action

Poruszający dokument o próbach „wyleczenia” młodych ludzi z homoseksualizmu. W 2005 roku 16-letni Zach Stark wyznał swoim rodzicom, że jest gejem. Oni zaś wysłali go do grupy chrześcijańskich fundamentalistów, nazywającej się „Love in Action”, na specjalną terapię, która miała zmienić jego orientację. W ośrodku obowiązywały surowe reguły, m.in. nie wolno było oglądać telewizji, patrzeć sobie w oczy, zachowywać się w „przegięty” sposób, ale także… słuchać muzyki z musicali. „Pacjenci” musieli za to stale się modlić i brać udział w sesjach nienawiści do samych siebie.

Prawo do seksu

Ortwin Passon siedzi przy ladzie berlińskiego pubu ze swoim piwem, patrzy na siebie w lustrze i mówi do siebie – o przyszłości, którą ma za sobą. Jego życie toczy się miedzy pracą specjalisty zarządzania kryzysowego dla niemieckiego rządu, a braniu udziału w grupowych imprezach chemseksowych. Ortwin żyje z HIV, pochował swojego ostatniego chłopaka w 1995 roku i od jakiegoś czasu pracuje nad tematem barebackingu – stosunków bez zabezpieczenia między mężczyznami.

Gorzkie lata

 

Nazywał się Mario lub - jeśli wolisz - Maria. 

Mario Mieli był czołową postacią włoskiego ruchu gejowskiego lat siedemdziesiątych. Był aktywistą, intelektualistą, pisarzem i performerem, kluczową postacią we włoskiej panoramie kulturalnej w tamtym czasie. Choć prowokował i był innowatorem, dziś jego myśl została całkowicie zapomniana. Skomplikowane relacje z rodzicami, rodzący się ruch walki o prawa osób LGBT, intensywna i trudna historia miłosna i wczesna śmierć - wszystko to składa się na poruszający, filmowy portret Maria.

Ojciec (Abu)

Ojciec to podróż do centrum podzielonej rodziny, zmagającej się z religią, seksualnością, kolonializmem i migracją. Mozaika narracji składająca się z nagrań rodzinnych, obserwacji reżysera i klasycznych filmów Bollywood. Arshad Khan - pakistańsko-muzułmański filmowiec-gej dzieli się głęboko osobistą historią migracji z Pakistanu do Kanady, odkrycia prawdy o sobie i rodzinnego pojednania.

Muzułmański ojciec i jego syn-gej szukają tego nieuchwytnego miejsca zwanego domem.