Przegląd nowego koreańskiego kina LGBT

Dodano: sob., 2020-04-25 12:17 , ostatnia zmiana: sob., 2020-04-25 13:46

Koreańskie kino LGBT przeszło długą drogę. Filmy queerowe powstawały w Korei Południowej już od połowy XX wieku, jednak uznawane były za undergroundowe i pozostawały niewidoczne dla szerokiej widowni. Przykładem może być film „Ascetic: Women and Women” z 1976 roku uznawany za pierwszy film lesbijski z tego kraju.

Na przełomie XX i XXI wieku nastąpił czas kamuflażu, kiedy filmy LGBT trafiały do głównego nurtu i przyciągały do kin tysiące widzów, ale wątki queerowe były w nich umiejętnie ukrywane. To choćby przypadek horroru „Memento Mori” z 1999 roku, w którym głównymi bohaterkami jest para lesbijek. Mimo orientacji homoseksualnej głównych bohaterek gatunek filmu nie pozwolił poruszyć żadnych tematów istotnych dla osób LGBT. W tym czasie koreańskie organizacje LGBT krytykowały filmowców za kamuflowanie ważnych dla nich problemów i nawiązywały współpracę z niezależnymi odważniejszymi reżyserami.

Przełomem było wprowadzenie nowego prawa zakazującego dyskryminacji między innymi ze względu na orientację seksualną. Od tego czasu, od 2005 roku zaczęły pojawiać się koreańskie filmy queerowe, które bez skrupułów mówiły o tematach LGBT i jednocześnie przyciągały do kin tysiące widzów. Zaczęła się era queerowych blockbusterów. Jednym z najznamienitszych przykładów tego okresu jest film „King and the Clown” z 2005 roku, który zobaczyło w kinach ponad 12 milionów widzów. „King and the Clown” wykreował i wprowadził do kultury wizerunek „flower-boya” – pięknego, delikatnego chłopaka geja. Ten motyw pojawia się w wielu koreańskich filmach i stanowi przedmiot fantazji nie tylko gejów, ale i wielu heteroseksualnych kobiet.

Nasza selekcja

W ramach przeglądu nowego koreańskiego kina LGBT prezentujemy Wam 3 filmy. „Życie to nie teatr” ma swoją polską premierę właśnie dzisiaj na Outfilmie. „Służąca” to koreański super hit, który podbił serca widzów na całym świecie. Za tydzień zobaczycie też „Nocny lot”, którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Berlinale, a potem prezentowany był w Polsce na Festiwalu Pięć Smaków.

Jeśli spodobają Wam się te filmy, to z przyjemnością sprowadzimy na Outfilm kolejne. Kinematografia queerowa Korei Południowej jest dość bogata i można tam znaleźć naprawdę wyjątkowe filmy.

Służąca
„Służąca” ​​​​ dystrybucja Gutek Film
Nocny lot
„Nocny lot” dystrybucja Tongariro Releasing

 

Komentarze

Subskrybuj Outfilm
  • największy katalog filmów i seriali LGBT+ w Polsce
  • oglądaj i rozmawiaj o filmach
  • dołącz do outfilmowej społeczności
Subskrybuj teraz

Aktualności